Choć górali z Polski i Słowacji oddzielają Tatry, nie są dla nich żadną przeszkodą. Razem weszli już na niejeden szczyt.
Zabytkowa straż
Wśród projektów zrealizowanych za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” są też m.in. ilustrowany przewodnik turystyczny, mapa i serial filmowy pt. „Szlak Gotycki Nowy Targ–Kieżmark–Nowy Targ” obejmujące prezentację zabytków sakralnych, czy też przewodniki po kościołach i kapliczkach polskiego i słowackiego Spisza. Powstała także płyta z polsko-słowackim kolędowaniem z inicjatywy Podhalańskiego Stowarzyszenia Muzycznego Chóru „Echo Gorczańskie”.
Na uwagę zasługuje projekt pt. „Stop kradzieżom zabytków dziedzictwa kulturowego pogranicza polsko-słowackiego”, doceniony przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Niedawno dzięki pomysłowi Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu powstał album pt. „Jan Paweł II pod Tatrami. Pielgrzymki do Polski i na Słowację 1979–2002”.
Niedawno na nowotarskim rynku odbyło się widowisko muzyczne pt. „Łączą nas Tatry”, które było imprezą towarzyszącą międzynarodowej konferencji „Od Euroregionu Tatry do Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej”. W widowisku wzięły udział m.in. polskie i słowackie zespoły regionalne oraz chóry. – Widowisko łączyło stylistykę klasycznego koncertu z elementami spektaklu ulicznego dzięki wykorzystaniu przestrzeni wokół sceny i zastosowaniu oryginalnych rozwiązań inscenizacyjnych – wspomina A. Pyzowska.
Pokłosiem innego projektu pt. „Otwarta Przestrzeń Integracji” jest wystawa prac osób niepełnosprawnych, którą nadal można oglądać w nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury.
Jak napisać wniosek?
Z inicjatywy euroregionu powstało wiele ważnych i cennych publikacji. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Jedną z ostatnich jest album pt. „Najstarsze wizerunki Tatr”. W wydawnictwie znalazły się malowidła, mapy, tatrzańskie panoramy i widoki oraz pejzaże miast z Tatrami w tle. W ramach euroregionu organizowanych jest także wiele wystaw, warsztatów, prezentacji, festynów.
– Zapraszam wszystkich do współpracy. Możemy podpowiedzieć, jak napisać ciekawy wniosek, pomóc w znalezieniu instytucji partnerskiej po stronie słowackiej – zachęca A. Pyzowska.
Z wnioskami mogą występować samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, parafie, szkoły. Więcej informacji o euroregionie oraz mikroprojektach można znaleźć na stronie internetowej: www.euroregion-tatry.eu
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.