Choć górali z Polski i Słowacji oddzielają Tatry, nie są dla nich żadną przeszkodą. Razem weszli już na niejeden szczyt.
Robert Furca, dyrektor nowotarskiej Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej, w której najmłodsi mieszkańcy mogą rozwiać swoje hokejowe talenty, wpadł na ciekawy pomysł i zaprosił do współpracy uczniów i nauczycieli z Zakladnej Školy (szkoły podstawowej) z Kieżmarku. W ten sposób w ramach Euroregionu „Tatry” powstał projekt „Szkoła Charakterów” dysponujący budżetem w wysokości 50 tys. euro.
– Hokej wymaga dużych pieniędzy. Na to stać tylko nielicznych rodziców, więc uprawianie tej dyscypliny sportowej zamyka się dla młodzieży z uboższych rodzin. Przystąpienie do projektu pozwala ominąć tę barierę – mówi dyrektor i zarazem organizator „Szkoły Charakterów”.
Młodzi hokeiści z Nowego Targu i Kieżmarku wspólnie uczestniczą w turniejach międzynarodowych, treningach i odwiedzają zabytki po obu stronach Tatr.
– Razem z kolegami ze Słowacji zwiedzaliśmy skansen w Zubrzycy, Zakopane, byliśmy na spływie Dunajcem – wylicza hokeista Marek. – Nie ma problemu z dogadywaniem się, nasze języki są do siebie podobne – mówi Paweł.
Nowotarscy hokeiści lubią swoich konkurentów ze Słowacji. – Chociaż w ataku są słabsi – podkreśla Adrian. Ulubienicą wszystkich chłopaków jest córka słowackiego trenera. – Koresponduję z nią na Facebooku – uśmiecha się Mateusz.
W ramach „Szkoły Charakterów” odbywają się także wspólne spotkania i szkolenia dla nauczycieli, a w ramach mikroprojektów – współpraca między polską a słowacką szkołą. Pieniądze na ich realizację pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polski i Słowacji w latach 2007–2013.
– Są to projekty pod hasłem „Ludzie dla ludzi”. Każdy taki projekt może otrzymać maksymalne dofinansowanie w wysokości 50 tys. euro, co stanowi 85 proc. budżetu. Dodatkowe 10 proc. stanowi dofinansowanie z budżetu państwa, czyli ostatecznie wkład własny wynosi 5 proc. Dotacja przyznawana jest na zasadzie refundacji poniesionych wydatków – tłumaczy Agnieszka Pyzowska z nowotarskiego biura euroregionu.
W tym roku mija 20 lat od konferencji samorządowej w Zakopanem, gdzie padła propozycja zbliżenia i współpracy pomiędzy Polską i Słowacją na Podtatrzu. Ostateczne Euroregion „Tatry” powstał w 1994 r.
Ze strony polskiej tworzy go aktualnie 28 gmin i miast z powiatów: nowotarskiego, nowosądeckiego, tatrzańskiego, limanowskiego, gorlickiego i myślenickiego, a także 3 powiaty – nowotarski, tatrzański i nowosądecki oraz województwo małopolskie jako członek wspierający. Natomiast po stronie słowackiej euroregion obejmuje 108 jednostek samorządowych – wsi i miast z 11 powiatów: Dolny Kubin, Kieżmark, Lewocza, Liptowski Mikulasz, Namestowo, Poprad, Rużomberok, Sabinow, Spiska Nowa Wieś, Stara Lubowla i Twardoszyn.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...