publikacja 25.11.2011 08:11
Kilka lat przed wojną domową i obaleniem dyktatora prace wykopaliskowe w Libii prowadził pochodzący z Kozienic prof. Tomasz Mikocki.
Pod forum, głównym rynkiem Ptolemais, polscy archeolodzy odkryli imponujące cysterny, w których mieszkańcy gromadzili wodę na czas suszy Reprodukcja: ks. Zbigniew Niemirski
Szymon z Cyreny
Ewangeliczne narracje o Drodze Krzyżowej Pana Jezusa wspominają o Szymonie z Cyreny, którego przymuszono, by dźwigał krzyż Chrystusa. Kim był?
Cyrenajka była krainą leżącą na zachód od Egiptu, rozciągającą się na afrykańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Kolonizowali ją Grecy, a przed nimi dobre pół tysiąca lat przed Chrystusem Fenicjanie. Tę krainę zamieszkali także Żydzi. Ci ostatni doświadczali wrogości otoczenia. Zostali stamtąd przepędzeni. Nie można wykluczyć, że ów Szymon był właśnie wygnanym z Cyrenajki Żydem, który w Jerozolimie trudnił się uprawą roli.
Cyrenajka była rzymską prowincją, do której chrześcijańscy misjonarze dotarli na przełomie II i III w. Wcześniej celem pracy ewangelizacyjnej był Egipt, a przede wszystkim Aleksandria. Tu miał działać św. Marek Ewangelista i tutaj – w nurcie starożytnej tradycji – miał ponieść śmierć męczeńską św. Łukasz Ewangelista. Potem działali tu wielcy myśliciele wczesnego chrześciaństwa: Tertulian, Klemens Aleksandryjski, Orygenes, Cyprian i Atanazy.
Wcześniej na tych terenach pojawili się greccy kolonizatorzy. Tuż obok, na zachodzie leżała Kartagina, gdzie osady zakładali Fenicjanie. Kartagina, zdobyta i zrównana z ziemią przez Rzymian, nie przestała istnieć, stała się w północnej Afryce miejscem, gdzie kwitła kultura grecko-rzymska. To pozostałości tej kultury w północnej Afryce stały się przedmiotem poszukiwań i badań polskiej misji archeologicznej w Libii.
Ptolemais
Polscy archeolodzy pracowali w nadmorskim portowym mieście Ptolemais. Już jego nazwa wiąże się z egipskimi władcami, którzy nosili imię Ptolemeuszy. Dla miasta w okresie III w. przed Chr. był to czas szczególnego rozwoju. Dowodem są zarówno wille bogatych mieszkańców, eksplorowane przez archeologów, jak i podziemna sieć cystern, która była systemem zaopatrującym miasto w wodę.