Burza szaleje, a Łódź płynie dalej

Przedstawienia teatralne, koncerty, wystawy znajdą się w programie 16. edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpocznie się w piątek 2 listopada w Łodzi.

Tegoroczna inauguracja festiwalu zbiega się z uroczystością 25-lecia istnienia Teatru Logos działającego przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi.

Teatr Logos rozpoczął swoją działalność dokładnie 2 listopada 1987 r. Do tej pory przygotował 46 spektakli premierowych i zagrał 1800 przedstawień. Wielokrotnie gościł za granicą m.in. w Niemczech, Anglii, Walii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, na Białorusi, Łotwie, Litwie, Ukrainie, Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych i na Słowacji.

Kościół Środowisk Twórczych i teatr tworzą Europejskie Centrum Kultury Logos w Łodzi. Odbywają się tu nie tylko spektakle teatralne, ale różne inne imprezy kulturalne, m.in. ma tu miejsce część festiwalowych imprez. Centrum posiada też własną galerię.

Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu ks. Waldemar Sondka, tegorocznej edycji imprezy towarzyszą słowa austriackiego poety i prozaika Rainera Marii Rilkego "Sztuka jest rozleglejszą, śmielszą odmianą miłości. Jest miłością do Boga".

Podczas trwania festiwalu będzie można zobaczyć artystów z 16 krajów w bardzo różnym repertuarze teatralnym, muzycznym, wystawowym. Zaplanowano ponad 30 wydarzeń, które odbywać się będą w 11 miejscach w Łodzi, m.in. w klubie "Wytwórnia", Teatrze Powszechnym, Teatrze Muzycznym, Kościele Środowisk Twórczych. Przewidywany budżet tegorocznego festiwalu wynosi ok. 600 tys. zł.

Tegoroczną imprezę zainauguruje koncert zespołu Eternal Voyage, który tworzy sześciu muzyków z różnych krajów: Niemiec, Libanu, Indii i Holandii.

W ciągu dwóch tygodni trwania festiwalu dobędzie się jeszcze kilka koncertów. W Łodzi wystąpią m.in. Jan Garbarek czy Jan Trebunia Tutki z zespołem. Będzie można również posłuchać jazzu, muzyki gospel oraz muzyki cerkiewnej.

JanTrebuniaTutka Jan Trebunia-Tutka - Góry w sercu.

Tradycyjnie w programie imprezy znalazły się spektakle teatralne i baletowe. Polski Teatr Tańca Balet Poznański zaprezentuje przedstawienie "Desert" na podstawie "Małego księcia" Antoine'a de Saint-Exupery"ego. Warszawski Teatr Współczesny wystawi "Mimo wszystko" Johna Murrella w reż. Waldemara Śmigasiewicza. W spektaklu opowiadającym o francuskiej aktorce Sarze Bernhardt - legendzie teatru z przełomu XIX i XX wieku - grają Maja Komorowska i Wiesław Komasa.

Pokazane zostaną jeszcze spektakle przygotowane przez m.in.: Teatr Powszechny z Warszawy ("Nieskończona historia" Artura Pałygi w reż. Piotra Cieplaka), Teatr Banialuka z Bielsko-Białej ("Gwiazda" Helmuta Kajzara w reż. Bogusława Kierca). Do Łodzi przyjedzie też Grupa Teatralna Yasetmam z Iranu z przedstawieniem "Ziemia i wszechświat" w reż. Zahry Sabri.

Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy grafik i malarstwa. Prof. Marek Dyżewski, absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej wygłosi wykład "Magnificat" w muzyce Jana Sebastiana Bacha. Odbędę się również trzy msze św. Pierwsza z nich odprawiona zostanie w niedzielę 4 listopada i będzie to msza św. zaduszkowa za zmarłych twórców kultury. Druga - 11 listopada - w intencji twórców kultury, a trzecia - dziękczynna - w ostatni dzień festiwalu tj. 18 listopada.

W tym roku organizatorzy festiwalu przygotowali 13 tys. bezpłatnych zaproszeń. Można się będzie po nie zgłaszać od soboty 29 października do biura festiwalu, działającego przy kościele środowisk twórczych w Łodzi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości