Festiwal Kultury Polskiej w Moskwie

Koncertem Leszka Możdżera, kompozytora i pianisty jazzowego rozpoczął się w sobotę Festiwal Kultury Polskiej w Moskwie, zorganizowany z okazji polskiej prezydencji.

Przegląd potrwa do końca października. Został pomyślany jako przypomnienie najciekawszych zjawisk polskiej kultury minionych lat i prezentacja jej najnowszych osiągnięć.

Na program Festiwalu złożyły się występy wybitnych i cenionych w Rosji muzyków, wystawa dobrze znanej Rosjanom jeszcze z czasów ZSRR karykatury, a także współczesny street-art. Prezentowane będą polskie plakaty filmowe, czarno-białe kino i polska kuchnia. Przewidziano też program naukowo-edukacyjny dla dzieci.

Możdżer, uważany za największe odkrycie polskiego jazzu ostatniego dziesięciolecia, wystąpił na scenie Pałacu na Jauzie. Przypomniał miłośnikom muzyki jazzowej w Rosji utwory Krzysztofa Komedy, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły jazzu.

Również w sobotę, w Centrum Kultury Współczesnej Garaż, zainaugurowany został Uniwersytet Dzieci - oryginalny program edukacyjny, w ramach którego naukowcy z Polski opowiadają dzieciom m.in. o logice, matematyce, fizyce, optyce, geologii, geografii, genetyce, poezji. Pokazywane jest także przedstawienie teatralne o naturze światła i koloru.

Z kolei w przyszłą sobotę w Garażu i klubie Mastierskaja zaprezentowane zostaną dwa spektakle dla dzieci Teatru Figur Kraków.

Również w następny weekend w Garażu odbędzie się specjalny program dla dorosłych - performance Jarosława Kozłowskiego, seria krótkich emocjonalnych wystąpień o ważnych projektach kulturowych i socjalnych w Polsce oraz interaktywne słuchowisko "Spoken Exhibitions", podczas którego czterech znanych polskich kuratorów opowie o współczesnej sztuce, muzyce, designie i architekturze w Polsce.

Natomiast już w najbliższą środę w klubie DOM zagra awangardowy Bester Quartet, a w czwartek, w klubie 16 Tonn, mix jazzu, rocka i lounge wykona zespół Contemporary Noise Sextet.

Od 10 do 30 października w centrum designu i architektury Artplay prezentowane będą dwie wystawy: fotografii - Mikołaja Grynberga i karykatury - Jacka Gawłowskiego. Oprócz tego na dachu Artplay powstaną prace grupy artystycznej Twożywo, która łączy w swojej twórczości typografię, animację, plakat socjalny i street-art.

Z kolei na pierwszą dekadę października w kinie Pionier zaplanowano projekcje arcydzieł polskiego kina lat 60. i wystawę plakatów filmowych. W klubie kulinarnym Meet&Greet odbędą się warsztaty polskiej kuchni.

Moskwa jest też jedną z 10 stolic, w których prezentowany jest program "I, Culture". Złożyły się nań wystawy, spektakle, koncerty, pokazy filmowe i spotkania z polskimi artystami, przygotowane przez Instytut Adama Mickiewicza wspólnie z polskimi oraz zagranicznymi partnerami - renomowanymi galeriami, teatrami i muzeami.

W stolicy Rosji do projektu tego włączyło się m.in. Państwowe Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego, Państwowe Muzeum Sztuk Pięknych im. Aleksandra Puszkina, Centralny Dom Artysty Plastyka (CDCh), Centrum Teatralne im. Wsiewołoda Meyerholda i kino Chudożestwiennyj.

W programie uczestniczą wybitni twórcy kultury i sztuki, m.in. aktor Siergiej Jurski, który czyta poezję Czesława Miłosza. Audioksiążka z utworami polskiego noblisty będzie dodatkiem do październikowego wydania czasopisma "Inostrannaja Litieratura", poświęconego w całości polskiej literaturze.

W ramach tego projektu Teatr Biuro Podróży zaprezentował już w Centralnym Domu Artysty Plastyka spektakl "Planeta Lem". Także w CDCh odbyły się warsztaty projektantki Moniki Jakubiak. Natomiast w Centrum Kultury Biełyje Pałaty trwa obecnie wystawa sztuki współczesnej "Audytorium Moskwa. Szkice w przestrzeni publicznej".

Natomiast w niedzielę, w ramach rozpoczynającego się w tym dniu GAM-Festiwalu (GAM - Galeria Aktualnej Muzyki), w Muzeum Kultury Muzycznej im. Michaiła Glinki wystąpi duet ElettroVoce. W poniedziałek gościem tego przeglądu będzie zespół Kwadrofonik, a we wtorek - zespół Mud Cavaliers.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości