Nieznany obraz z okresu baroku w Instytucie Polskim w Rzymie

14 listopada w Instytucie Polskim w Rzymie zaprezentowany zostanie nieznany obraz polskiego malarza okresu baroku Daniela Schultza (1615-1683) - zapowiedziała polska placówka kulturalna w Wiecznym Mieście.

W komunikacie przekazanym PAP Instytut poinformował, że obraz, datowany na rok 1654, przedstawia Giovanniego Battistę Jacobellego - Kanonika Warmińskiego, kapelana królowej Eleonory. Wyraźny podpis artysty uwidoczniły niedawne prace konserwatorskie zlecone przez potomka Jacobellego, mieszkającego we Włoszech. Po tym odkryciu właściciel obrazu zwrócił się do Instytutu Polskiego z prośbą o pomoc w ustaleniu historii zarówno dzieła, jak i swojego przodka.

Zadania tego podjął się profesor Wojciech Tygielski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Prezentacja barokowego obrazu odbędzie się przy okazji wykładu prof. Jerzego Miziołka z Uniwersytetu Warszawskiego, poświęconego twórczości Henryka Siemiradzkiego, w obecności włoskich historyków sztuki, m.in. prof. Franceski Cappelletti, słynącej z badań nad Caravaggiem.

To nie pierwsze znalezisko malarskie zgłoszone Instytutowi Polskiemu w Rzymie. W 2007 roku dużą prywatną, nieznaną kolekcję Kazimierza Zieleniewskiego, malarza związanego z Ecole de Paris, zmarłego w 1931 roku we Włoszech, zgłosili spadkobiercy artysty. Wybór tej kolekcji Instytut Polski wystawiał trzykrotnie. (PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Savonarola
  13.11.2011 03:01
  Trzeba gruntownie zbadac sprawe,bo moze sie okazac,ze obraz ten jest tak samo cudowny jak obraz czestochowski,czy lichenski i moze beda podstawy aby wybudowac kolejne sanktuarium- miejsce kultu tym razem swietego Giovanniego.Juz widze te tlumy ludzi pielgrzymujace,aby poklonic sie kolejnemu swietemu,laskami (wkrotce) slynacemu obrazowi!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja