Wprawdzie w Pacanowie kóz już nie kują, ale dzięki Koziołkowi Matołkowi gmina rozwija się jak nigdy dotąd, a Europejskie Centrum Bajki przyciąga swoim czarem już prawie 100 tysięcy zwiedzających rocznie.
Po ptasich łamigłówkach możemy sobie odpocząć na Zaczarowanym Dworcu Koziołka Matołka. – Wystawa ma charakter interaktywny i multimedialny – wyjaśnia dyrektor ECB. – Przybliża bajki zarówno polskie, jak i europejskie. Ekspozycja została przygotowana przez pedagogów, metodyków oraz aktorów specjalizujących się w sztuce dla najmłodszych. Naszymi gośćmi są bowiem przede wszystkim przedszkolaki oraz uczniowie początkowych klas szkół podstawowych. Ale naturalnie zapraszamy i zachęcamy do odwiedzin również dorosłych, zgodnie z hasłem „odkryj w sobie dziecko”. Nasze podstawowe motto brzmi: „Bawiąc uczyć, uczyć bawiąc” – dodaje.
Jakby na potwierdzenie tych słów pani dyrektor stawia nas przed mapą Europy. Na plecach czujemy zimny pot, bo z lekcji geo-grafi w głowach pozostały nam jedynie mgliste wspomnienia. Tymczasem zadanie, które mamy wykonać, nie jest takie łatwe – musimy znaleźć miejsca, w których żyją sobie postaci z bajek, skrzaty, gnomy i inne stworki. Na szczęście z pomocą przychodzą nam maluchy, które bezbłędnie na interaktywnej mapie paluszkami zaprowadzają do domów m.in. krasnoludki, smoka. Pociąg odjeżdża, a my docieramy do Czarodziejskiego Ogrodu, w którym niepodzielnie królują kwiaty, kwiaty i jeszcze raz kwiaty, w tym ten najbardziej tajemniczy - kwiat paproci spełniający życzenia... Ale naszą uwagę przykuwają głosy dochodzące z kielichów kwiatów, które… opowiadają bajki!
Oczekują nas jeszcze m.in. Skały Strachu, gdzie groźnym okiem łypie na nas smok mający ewidentnie chrapkę na „małe co nieco”. Ratunek znajdujemy za Zaczarowaną Bramą wiodącą do Skarbnicy Bajek, gdzie w 10 szklanych czarodziejskich kulach zaklęte zostały bajki. W nagrodę za odbycie całej podróży pani dyrektor pozwala nam posłuchać zaczarowanej historii z jednej z kul.
Zaczarowane plany
- Dorośli mają wrócić do najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa, by ponownie odkryć w sobie dziecko - podkreśla Karolina Kępczyk. - Względem dzieci natomiast mamy szczególne obowiązki wychowawcze, związane z merytorycznym przekazywaniem literatury, ale w sposób zgodny z ich percepcją. Dlatego po wystawie oprowadzają przewodnicy przebrani za bajkowe postaci, przechodzący wielotygodniowy proces rekrutacyjny prowadzony przez metodyków, pedagogów oraz aktorów.
- W kolejnych salach przywołujemy postaci oraz autorów bajek, ale w sposób umożliwiający dzieciom zapamiętanie jak największej ilości informacji, czasami włącznie z datami oraz tytułami książek – dodaje pani dyrektor. – Wynika to z naszego obowiązku edukacyjnego, ale staramy się, by odbywało się to na zasadzie zabawy, nie zaś nudnego i utrudniającego zwiedzanie nauczania przypominającego lekcje szkolne. Wystawę cały czas modyfikujemy. Już w grudniu zapraszam do nowej sali – Bajkowego Pociągu – zachęca Karolina Kępczyk.
– Będzie to multimedialny wagon, który zabierze nas w podróż po bajkach i legendach europejskich. Wszystko będzie się odbywać w konwencji czterech żywiołów. Na ekspozycji wykorzystamy urządzenia oszukujące błędnik, pozwalające dzięki temu na odczuwanie wrażenia jazdy pod górę, z góry, wchodzenia w ostre wiraże itp. Pociąg wykonywany jest w stylistyce Orient Expressu, będzie zatem bardzo elegancko i ekskluzywnie, przy tym nieco tajemniczo. Podczas podróży spotkamy Małego Księcia, Gumisie i inne postaci odpowiadające wspomnianym czterem żywiołom.
Działalność pacanowskiego ECB nie sprowadza się tylko do oprowadzania po wystawie. Centrum pełni bowiem funkcję miejscowego domu kultury, prowadząc zajęcia dla dzieci i młodzieży z terenu gminy. W każde niedzielne popołudnie, o czym przypomina w ogłoszeniach parafialnych ks. proboszcz Leszek Domagała, w centrum odbywają się pokazy lub zajęcia artystyczne dla całych rodzin.
Ale najbardziej znaną i, można rzec, sztandarową pozycją w działalności ECB jest Festiwal Kultury Dziecięcej, przyciągający tysiące gości z całej Polski, i nie tylko. Natomiast najbliższym wydarzeniem była „Książka od Mikołaja”.
– Pomysłów mamy cały worek i mamy nadzieję, że jak to w bajce – spełnią się – mówi pani Karolina.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.