Nowy film Agnieszki Holland "W ciemności", który jest polskim kandydatem do Oscara 2012 oraz druga część przygód Sherlocka Holmesa z Robertem Downeyem Jr. w roli głównej, czyli "Sherlock Holmes: Gra cieni", trafiły w ten weekend na nasze kinowe ekrany.
Pojawił się na nich także obraz Fina Akiego Kaurismakiego "Człowiek z Hawru".
"W ciemności" (tytuł angielski: "In Darkness") w reżyserii Agnieszki Holland, koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, to oparta na faktach historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej z drobnego oszusta przeobraził się w bohatera. Mężczyzna postanowił ukryć w kanałach, na okres wielu miesięcy, grupę Żydów z lwowskiego getta. Początkowo za swoją pomoc żądał zapłaty. Później jednak - gdy tragiczny los tych ludzi poruszył jego serce - postanowił pomagać Żydom bezinteresownie. Ryzykował przy tym życiem własnym i swojej rodziny.
Film "W ciemności" jest polskim kandydatem do Oscara 2012 w kategorii obraz nieanglojęzyczny. Oprócz Więckiewicza, w obsadzie są m.in. Kinga Preis, Agnieszka Grochowska, Benno Furmann i Marcin Bosak. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. Realizacji kinowej opowieści o najsłynniejszym detektywie w historii literatury po raz drugi podjął się Brytyjczyk Guy Ritchie. W 2009 r. Ritchie wyreżyserował film przygodowy "Sherlock Holmes" (wspólna produkcja USA, Wlk. Brytanii i Niemiec), w którego obsadzie znaleźli się m.in. Robert Downey Jr., Jude Law i Rachel McAdams. "Sherlock Holmes" był nominowany do dwóch Oscarów - za muzykę i scenografię.
GutekFilm
CZŁOWIEK Z HAWRU - zwiastun PL
W kolejnej kinowej opowieści o przygodach genialnego i ekscentrycznego detektywa, "Sherlocku Holmesie: Grze cieni" ("Sherlock Holmes: A Game of Shadows", USA), w rolach głównych powracają Robert Downey Jr. (jako Holmes) i Jude Law (jako doktor Watson). Holmes będzie walczył z najgroźniejszym przeciwnikiem w całej swej karierze, profesorem Moriartym - człowiekiem wybitnie inteligentnym, charakteryzującym się skłonnością do czynienia zła oraz "absolutnym brakiem sumienia".
Nowa, niebezpieczna przygoda rozpocznie się, gdy znalezione zostanie ciało księcia Austrii. Dowody przedstawione w sprawie tej śmierci przez inspektora Lastrade'a będą wskazywać na samobójstwo. Holmes dojdzie jednak do innego wniosku - że książę najprawdopodobniej padł ofiarą morderstwa, a za całą sprawą stoi profesor Moriarty. Jak się okazuje, kolejnym celem zabójcy może stać się cygańska wróżbitka Sim.
Profesora Moriarty'ego zagrał Jared Harris. W postać inspektora Lestrade'a wcielił się Eddie Marsan. Jako wróżbitka Sim wystąpiła z kolei szwedzka aktorka Noomi Rapace, znana międzynarodowej publiczności z roli Lisbeth Salander w ekranizacjach powieści Stiega Larssona z cyklu "Millennium".
Komedia Akiego Kaurismakiego "Człowiek z Hawru" ("Le Havre"), film będący fińskim kandydatem do Oscara - który w kinach w Polsce można oglądać już od piątku - to historia rozgrywająca się w portowym mieście. Żyje tam grupa wyjątkowo barwnych postaci. Bohaterowie filmowej opowieści to pucybut o złotym sercu, jego ukochana żona, ich wyjątkowo inteligentny pies Łajka oraz tajemniczy detektyw i dawna gwiazda rock and rolla. Pewnego dnia losy ich wszystkich odmieni niespodziewanie uciekinier z Afryki.
Najnowsza komedia Kaurismakiego jest "hołdem mistrza czarnego humoru dla klasyki czarnego kryminału lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych" - zwraca uwagę jej polski dystrybutor, firma Gutek Film. Na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes Kaurismaki zdobył za "Człowieka z Hawru" nagrodę krytyków filmowych FIPRESCI.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.