Spektakl, który oczaruje każde dziecko, poruszy jego wrażliwość, uruchomi bogatą wyobraźnię, zostawiając w podświadomości coś, co zaowocuje dużo później...
"Daleka podróż Andersena" to tytuł nowej, intrygującej pozycji w repertuarze katowickiego Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum”, której prapremiera zaplanowana została na sobotę, 21 stycznia 2012 r. o godz. 18.00.
Zainteresowanie wzbudza przede wszystkim osoba twórcy, znanego z dzieł uwodzących teatralną magią, wyciszonych, oszczędnych, stawiających fundamentalne pytania na temat kondycji człowieka.
Marcin Jarnuszkiewicz – autor scenariusza, reżyser i współtwórca oprawy plastycznej (wraz z Joanną Braun), rozmiłowany w twórczości Andersena – zaproponował poetycką impresję na temat duńskiego mistrza z Odense, jego życia i jego baśni. „Daleka podróż...” to szereg miniatur opartych przede wszystkim na plastyce, muzyce i ruchu, choć niepozbawionych pełnego poezji słowa.
Inscenizacja porusza uniwersalne, egzystencjalne tematy; mówi o miłości, śmierci, marzeniach, poezji, tęsknocie, o wędrówce i dążeniu do piękna, do ideału, do spełnienia... Nie ma tu tradycyjnej fabuły, a konflikt, jeśli się pojawia, jest wewnętrznym konfliktem bohatera. Poważne rozważania przeplatają się jednak z lżejszymi scenami, które pozwalają na pogodny uśmiech po obu stronach rampy...
Rzecz adresowana jest do widzów od lat 10 oraz do młodzieży. Twórcy zakładają, że zetknięcie się dziecka z taką formą teatralną oczaruje je, poruszy jego wrażliwość, uruchomi bogatą wyobraźnię zostawiając w podświadomości coś, co zaowocuje dużo później. Młodzież będzie już bardziej świadomie uczestniczyć w tym niezwykłym spotkaniu z dziełem Duńczyka.
Odbiór spektaklu zależy na pewno w dużym stopniu od wrażliwości widza, ale ambicją teatru jest też tę wrażliwość odkryć, sprawić byśmy w dzisiejszych, mocno zabieganych czasach zatrzymali się na dłużej w skupieniu, poddali pełnym scenicznej urody poetyckim obrazom, zasłuchali w niespieszne dźwięki muzyki, a przede wszystkim przestali się wstydzić wzruszenia i na chwilę zapomnieli o codziennej, szarej rzeczywistości i ciągłej gonitwie myśli.
Wydaje się to ważne bez względu na wiek; dziecko, młodzież, dorosły, każdy może odczuć na tym przedstawieniu, że jest jeszcze coś istotnego, czego może nie da się precyzyjnie wyrazić słowami, ale czego warto dotknąć, bez czego bylibyśmy ubożsi.
Premierze „Dalekiej podróży Andersena” towarzyszyć będzie wystawa fotografii Prota Jarnuszkiewicza zatytułowana „Nieobecność” (wernisaż w Galerii Ateneum, 20 stycznia 2012, godz. 18.00). Nastrojowe zdjęcia pustych, pozbawionych ludzi przestrzeni trochę niepokoją, wywołując w nas uczucia nieokreślonego smutku i tęsknoty; są ciekawą refleksją na temat wzajemnych relacji człowieka i otaczającej go rzeczywistości, a zarazem znakomitym dopełnieniem inscenizacji.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...