Największy Koran świata

Afgański mistrz kaligrafii przez pięć lat pracował nad największym na świecie Koranem, którego wymiary wynoszą 2,28 m na 1,55 m, a waga - 500 kg. Kanoniczna wersja tej świętej księgi islamu została zapisana około połowy VII wieku.

Bogato zdobiona księga uzyskała certyfikat największego Koranu na świecie w Ministerstwie ds. Pielgrzymek, Meczetów i Religii Afganistanu. Poprzedni rekord należał do Koranu muzułmanów w Tatarstanie - republice w składzie Federacji Rosyjskiej; jego wymiary to 2 m na 1,5 m.

Do stworzenia afgańskiego egzemplarza Koranu, który liczy 218 stron, użyto m.in. skóry z 21 koźląt. Koszt księgi to pół miliona dolarów.

Mistrz kaligrafii Mohammad Sabir Chedri pracował wraz z dziewięcioma uczniami nad bogato zdobionym wielobarwnym rękopisem na gigantycznych stronicach. "Pragnąłem użyć najwięcej jak to możliwe gustownych barw, by ta święta księga wyglądała pięknie" - powiedział stojąc obok swego olbrzymiego dzieła w sali specjalnie w tym celu przygotowanej.

Chedri nie tylko stworzył to dzieło sztuki, lecz zdołał to utrzymać w tajemnicy przez ponad dwa lata - pisze Reuters i zaznacza, że prace nad księgą zostały ukończone w roku 2009, lecz oprawa i miejsce do przechowywania Koranu nie było gotowe do początku roku 2012. Dopiero wówczas o Koranie poinformowano.

Księga jest przechowywana w Centrum Kultury w Kabulu, które zostało zniszczone w trakcie wojny domowej, jaka nastąpiła po wycofaniu się w roku 1989 wojsk radzieckich. Po roku 2001 Centrum odbudowano.

Autor największego Koranu, pobożny muzułmanin Chedri mówi, że z radością powita chwilę, gdy ktoś stworzy jeszcze większy Koran - na chwałę islamu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Więcej nowości