Historia w 3D

Wystarczy ściągnąć specjalną aplikację na telefon lub tablet, by móc spacerować po Lublinie jednym z sześciu szlaków turystycznych. Żadne inne polskie miasto nie ma takiego przewodnika.

XVI wiek   Zasoby Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN/GN XVI wiek
Szczyt potęgi i bogactwa Lublina
Ostatnia makieta pochodzi z lat 30., oparta jest na planie Lublina z roku 1928. – To kontynuacja makiety powstałej w 2010 r., a uruchomionej w 2011 - podkreśla Zętar. - Tamta przedstawiała tylko Stare Miasto i nieistniejącą już dzielnicę żydowską. Nowa pokazuje cały Lublin w okresie intensywnego rozwoju gospodarczego i terytorialnego, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Znajduje się na niej 2,5 tys. obiektów.

Wykopane i usłyszane
Przewodnik 2.0 zawiera również artefakty archeologiczne, znalezione na terenie Lublina w czasie ostatnich prac archeologicznych. Można je obracać i przybliżać. Jest srebrny szostak
Jana II Kazimierza, medalik z połowy XIII w., pierścień z brązu z XV w., szeląg gdański Kazimierza Jagiellończyka i wiele innych eksponatów.

Oprócz wizualnych przewodników, w projekcie mamy także nietypową mapę Lublina. Jest to pejzaż dźwiękowy. Znalazły się tu odgłosy popularnych i często odwiedzanych przez lublinian miejsc: placu Litewskiego, dworców PKP i PKS, Zalewu Zemborzyckiego czy klatki schodowej ratusza. Na mapie została także umieszczona rekonstrukcja dźwięku, jaki kiedyś mógł być słyszany w dawnej dzielnicy żydowskiej.

Na stronie Teatru NN znajdziemy też trzy panoramy Lublina zrobione ze wzgórza Czwartek. Jest panorama z 1901 r., wykonana z wykorzystaniem zdjęć Wiktorii Sierocińskiej, panorama składająca się z dwóch zdjęć Stanisława Magierskiego oraz ostatnia, zrobiona w 2011 r., z 336 zdjęć przez Rafała Michałowskiego.

Cały system przewodników po współczesnym i dawnym Lublinie przygotowany przez Teatr NN prezentuje w sposób niezwykle atrakcyjny wiedzę o historii i dziedzictwie kulturowym miasta. Dostępny jest on pod adresem www.przewodniki.teatrnn.pl.
 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| HISTORIA, KULTURA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości