Otworzą testament Szymborskiej

Otwarcie testamentu Wisławy Szymborskiej nastąpi pod koniec miesiąca, najprawdopodobniej 28 lutego, a ostatni tomik wierszy zmarłej noblistki ukaże się pod koniec kwietnia nakładem wydawnictwa a5 - poinformował PAP Michał Rusinek, sekretarz poetki.

Michał Rusinek, sekretarz zmarłej 1 lutego Wisławy Szymborskiej zapowiedział, że otwarcie testamentu poetki odbędzie się pod koniec miesiąca, najprawdopodobniej 28 lutego. Wiadomo, że w testamencie znajduje się zapis o powołaniu fundacji, która ma się zająć spuścizną Wisławy Szymborskiej. Statut tej fundacji został ułożony jeszcze za życia poetki, pod jej okiem.

W ostatnich miesiącach życia Wisława Szymborska pracowała nad ostatnim tomikiem wierszy zatytułowanym "Wystarczy". Znajdzie się w nim 13 wierszy. Większość z nich była już publikowana w prasie literackiej. "Wisława Szymborska do końca pracowała nad wierszami. Układała ich kolejność do tego nowego tomu i w miarę możliwości spotykała się z przyjaciółmi" - mówił Rusinek.

Umowa z wydawnictwem a5 została na jego wydanie podpisana jeszcze za życia autorki. "Myślę, że wydawnictwo przygotuje jego publikację na majowe targi książki, czyli można się go spodziewać pod koniec kwietnia" - powiedział Michał Rusinek w rozmowie z PAP.

Tymczasem wydawcy proponują wznowienia wierszy polskiej noblistki. Wisława Szymborska starała się trzymać niepisanej umowy, że kolejne tomiki publikuje na przemian w dwóch krakowskich wydawnictwach - Znaku i a5.

Wydawnictwo a5 podaje, że w ostatnich dniach do księgarń trafiło najnowsze wydanie "Wierszy wybranych" Szymborskiej. Książka, po raz pierwszy opublikowana w 2010 roku, zbiera wybrane wiersze z kolejnych tomików poetki: "Dlatego żyjemy", "Pytania zadawane sobie", "Wołanie do Yeti", "Sól", "Sto pociech", "Wszelki wypadek", "Wielka liczba", "Ludzie na moście", "Koniec i początek". Tomiki "Chwila" oraz "Dwukropek" zostały w całości zamieszczone w "Wierszach wybranych". Książka zawiera także odczyt noblowski Szymborskiej zatytułowany "Poeta i Świat".

W tym tygodniu do księgarń trafi wznowienie "Rymowanek dla dużych i małych dzieci" - zbioru żartobliwych wierszy poetki. Zawiera ono, oprócz dobrze już zadomowionych w polskiej tradycji poetyckiej limeryków, także inne zabawy słowne, między innymi nowe rodzaje poezji nonsensu: moskaliki, lepieje, odwódki i altruitki. Osobne cykle stanowią: "Galeria pisarzy krakowskich" oraz "Podsłuchańce (prozy podsłuchane z życia)". Wydanie ozdobione jest kolażami autorki, które powstawały niezależnie od tekstów i były jedynymi w swoim rodzaju kartami pocztowymi przeznaczonymi do prywatnej korespondencji.

Wydawnictwo Znak wznowiło natomiast w ostatnich dniach tomik "Tutaj" z 2009 roku, opatrując wydanie płytą z nagraniem koncertu, kiedy podczas krakowskiej premiery książki Tomasz Stańko improwizował na trąbce na temat czytanych przez Szymborską utworów. Tomik wydany został w wersji dwujęzycznej z przekładami na angielski autorstwa Clare Cavanagh.

Jerzy Illg z wydawnictwa Znak zapowiada na marzec edycję nowego, rozszerzonego wydania wywiadu Anny Bikont i Joanny Szczęsnej z Szymborską, który ukazał się po raz pierwszy w 2003 roku w wydawnictwie Prószyński i S-ka pt. "Wisławy Szymborskiej pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny". W Znaku książka ukaże się w nowej szacie graficznej i z niepublikowanymi dotąd zdjęciami z archiwum poetki. Publikacja ukaże się pt. "Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej". "Treść książki zostanie poszerzona o około 25 proc., poprawiona i uzupełniona w stosunku do wydania sprzed dekady" - powiedział Illg w piątek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama