Baśniowe Hollywood

"Czy bać się baśni?". Takie pytanie, już w tytule swojego artykułu, stawia Elżbieta Ciapara – publicystka miesięcznika "Film", którego marcowy numer trafił właśnie do kiosków.

„Hollywood jak barometr zauważa powszechne rozczarowanie dzisiejszym światem i kierunkiem, w którym zmierza. Jako odtrutkę proponuje więc dorosłym baśnie” – pisze Ciapara, analizując najsłynniejsze filmowe baśnie pojawiające się na naszych ekranach w ostatnich dekadach.

Baśniowy boom mieliśmy już w latach ’80 ubiegłego wieku. Wtedy jednak takie tytuły, jak „Willow”, czy „Ciemny kryształ” nie cieszyły się oszałamiającą popularnością i amerykańscy twórcy zrezygnowali z produkcji tego gatunku. Od czasu sukcesów „Harry’ego Pottera” i „Władcy Pierścieni” baśniowość znowu stała się "dochodowa", nic więc dziwnego, że w tym roku czeka nas prawdziwy wysyp baśniowo-filmowy, w tym dwie ekranizacje „Królewny Śnieżki”. W jednej w rolę złej królowej wcieli się Julia Roberts, w drugiej Charlize Theron.

Swoje wariacje na temat baśni oferują widzom także amerykańskie stacje telewizyjne. „Camelot”, „Młodość Merlina”, czy „Grimm” to tylko niektóre z nich. Szczególnie warto zwrócić uwagę na tę ostatnią propozycję. Głównym bohaterem serialu „Grimm” jest współczesny policjant, który dowiaduje się o swoim pokrewieństwie z Wilhelmem i Jakubem Grimm. Dodatkowo w jego mieście pojawiają się postacie znane dotąd wyłącznie z bajek.

Większość tych produkcji jest dużo bardziej mroczniejsza od typowych, disneyowskich animacji, które królowały dotychczas na naszych ekranach. Jednak, jak powiedział Elżbiecie Ciaparze profesor Wojciech J. Burszta: „Dzieci nigdy nie były adresatami baśni. Zmieniło się to dopiero w XVII wieku (...) Charles Perrault spisał wtedy nowe, złagodzone wersje klasycznych baśni (tzw. „Bajki Babci Gąski”). Wiek później brutalizm i okrucieństwo tych historii próbowali przywrócić bracia Grimm”.

Więcej na ten temat, a także o tzw. dystopiach i bazach fanowskich baśni w marcowym numerze miesięcznika „Film”.

ClevverMovies Mirror Mirror Trailer Official 2012 [HD] - Julia Roberts, Armie Hammer

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Więcej nowości