Reżyser filmu o św. Josemaríi w Polsce

Film „Gdy budzą się demony” Rolanda Joffe, którego jednym z bohaterów jest założyciel Opus Dei, zostanie pokazany w czasie 5. edycji festiwalu OFF PLUS CAMERA w Krakowie. Joffe będzie też gościem krakowskiego festiwalu.

Jeden z bohaterów film, brytyjski dziennikarz Robert Torres wyrusza do Hiszpanii, aby napisać książkę o założycielu Opus Dei – Josemaría Escrivá. Na miejscu ma się spotkać ze swoim ojcem, Manolo Torresem. Nie wszystko układa się jednak po jego myśli, a cała historia owiana jest tajemnicą.

Okazuje się, że ojciec Roberta nie tylko wychowywał się w tym samym mieście co Josemaría, ale w dzieciństwie był także jego najlepszym przyjacielem. Kiedy chłopcy dorośli, każdy z nich ruszył w swoją stronę. Josemaría wybrał drogę wiary i został księdzem, a Manolo zaangażował się w wojnę domową w Hiszpanii. Po latach losy zbuntowanego Manolo i pełnego sekretów Josemarii znowu zaczynają się przecinać.  

Spośród wszystkich postaci obecnych w filmie, Josemaría jest jedyną postacią historyczną, o której zachowało się wiele świadectw i relacji. W mojej opinii, przedstawienie charakteru Josemarii, jego pełnej miłości delikatności i poczucia humoru, zostało pokazane przez wydarzenia z jego życia i w tym jest bardzo blisko historycznego pierwowzoru. – mówił reżyser w wywiadzie dla agencji Zenith. - Szukałem uczciwego punktu widzenia w portretowaniu tej postaci, chciałem pokazać wartość jego wiary, tak jak on ją pokazywał. Przypuszczam, że w portretowaniu świętych istnieje maniera pokazywania ich, w dziwnej opozycji do ladacznicy o złotym sercu, jako ludzi o ołowianych sercach, ale to tylko wygodna maniera. W rzeczywistości, historia Josemarii jest historią mężczyzny, który przeszedł niezwykła drogę sprowadzenia swojego życia do czystej i potężnej miłości do Boga. Miłość do Boga stała się podstawową zasadą jego życia, która go ukształtowała, dając mu prostotę i siłę.

Roland Jaff, brytyjski reżyser i scenarzysta, zapisał się w pamięci widzów przede wszystkim dwoma filmami. „Pola śmierci”  opowiadały o krwawym pokłosiu rządów Czerwonych Khmerów w Kambodży, natomiast „Misja” działalności ołudniowoamerykańskich jezuitów próbujących chronić Indian Guarani. Oba filmy przyniosły Joffé nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Reżyser, a za „Misję” zdobył Złotą Palmę festiwalu w Cannes.

Festiwal OFF PLUS CAMERA odbędzie się w dniach 13-22 kwietnia w Krakowie.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama