Na ratunek Pompejom

105 mln euro Unia Europejska przekaże na ratowanie sypiących się Pompei. Właśnie został zatwierdzony plan ratowania tego zabytkowego miasta zniszczonego w 79 roku przez wybuch Wezuwiusza

Władze Unii stwierdziły, że to nie tylko pomnik starożytności ważny dla Włoch, ale też istotny element dziedzictwa historycznego Europy. Szeroko komentowane w mediach przypadki zawalenia się starożytnych budowli w Pompejach - które od 1997 r. są obiektem znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO - spowodowały nasilenie krytycznych opinii, że Włochy zaniedbują jedno z największych stanowisk archeologicznych na świecie.

Ruiny Pompejów, jednego z trzech - obok Stabie i Herkulanum - rzymskich miast zniszczonych przez wybuch  Wezuwiusza, znajdują się  20 kilometrów na południowy wschód od Neapolu. Archeolodzy zalewając gipsem jamy pozostałe po zasypanych mieszkańcach odtworzyli nawet postaci ludzkie próbujące chronić się przed sypiącymi się na miasto popiołami.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja