Chorały gregoriańskie, utwory cerkiewne, oratoria, msze i inne kompozycje związane z chrześcijaństwem będą prezentowane w warszawskich kościołach w ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej. Festiwal rozpocznie się w niedzielę.
W dniach 27 maja - 3 czerwca w stołecznych świątyniach będzie można wysłuchać siedmiu koncertów muzyki sakralnej. Festiwal zainauguruje w niedzielę recital organowy francuskiego artysty Frederica Ledroita. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego organista wykona utwory Jana Sebastiana Bacha, Nicolasa de Grigny, Cesara Francka i Charlesa-Marie Widora.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej, zrealizowany po raz pierwszy w 1991 r., ma na celu przywrócenie muzyki sakralnej w świątyniach - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu i organista Przemysław Kapituła. Po II wojnie światowej muzyka pisana z myślą o kościołach była prezentowana głównie w salach koncertowych.
Według dyrektora "granie muzyki sakralnej w salach koncertowych do końca nie wychodzi, te utwory tam po prostu inaczej brzmią". Szef festiwalu przypomniał, że festiwal odbył się po raz pierwszy w czwartą rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Koncert z udziałem sopranistki Marty Boberskiej i organisty Przemysława Kapituły odbędzie się w poniedziałek w kościele św. Antoniego.
FredericLedroit
Bach Vivaldi - Concerto en La mineur (Allegro) - Frédéric Ledroit
W programie znalazły się: recital wokalny oraz utwory organowe legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego. Niemieckich kompozycji organowych m.in. Jana Sebastiana Bacha i Maxa Regera będzie można wysłuchać we wtorek w kościele Najświętszego Zbawiciela. Na organach zagra Włoch Angelo Castaldo. Podczas festiwalu będzie można także posłuchać muzyki cerkiewnej. Zaprezentuje ją Chór Kameralny Katedry Królewieckiej z Kaliningradu pod dyrekcją Eleny Kramarenko na środowym koncercie w kościele św. Anny. śpiewy gregoriańskie i ambrozjańskie wykona zespół Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti.
Koncert, który poprowadzi Michał Sławecki, odbędzie się w czwartek w kościele Ojców Kapucynów. Dawną muzykę wokalną słuchacze festiwalu usłyszą w piątek w Kościele św. Marcina w wykonaniu zespołu "Affabre" - w opinii Kapituły - najlepszego obecnie polskiego zespołu śpiewającego a cappella.
Festiwal zakończy się w niedzielę koncertem w bazylice św. Krzyża, na którym zostanie wykonane oratorium "Mesjasz" Georga Friedricha Haendla. Wystąpi czworo solistów: sopran Marta Boberska, alt Dorota Lachowicz, tenor Sylwester Smulczyński i bas Wojciech Gierlach. Towarzyszyć im będzie Poznański Chór Chłopięcy oraz Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie pod batutą Jacka Sykulskiego. Dyrygent zostanie odznaczony tego wieczoru Srebrną Piszczałką - nagrodą Prymasa Polski, przyznawaną za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.
Dyrektor festiwalu przypomniał, że koncerty muzyki sakralnej w ramach tego przedsięwzięcia odbywały się zazwyczaj w warszawskiej katedrze, która obecnie jest w remoncie. Władze miasta w ciągu ostatnich kilkunastu lat odnowiły organy w wielu stołecznych świątyniach, dzięki czemu występy mogą się odbywać każdego dnia w innym miejscu.
Na co dzień muzyki sakralnej można słuchać w Warszawie w kościele św. Anny, gdzie koncerty odbywają się codziennie w południe. Organiści występują w barokowych strojach. Festiwal organizowany przez fundację Festiwal Muzyki Sakralnej finansuje miasto st. Warszawa.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.