Serce gigant w Krośnie

W sobotę, 2 czerwca w Krośnie nastąpi finał akcji „Szklane serce Krosna” polegającej na ustanowieniu Rekordu Świata. Powstanie ogromne szklane serce, które wspólnie stworzą mieszkańcy miasta z 453 małych serduszek.

Krosno za sprawą otwierającego się tam Centrum Dziedzictwa Szkła, stanie się nową szklaną stolicą Polski. Będzie to pierwszy w Polsce obiekt kulturalno-turystyczny, który w nowatorskii interaktywny sposób będzie opowiadał o szkle – jego historii, właściwościach i związanych z nim tradycjach.  Centrum wpisuje się w modny nurt  tworzenia nie tylko jednej instytucji, ale miasta „tematycznego” i rozbudowanego kompleksu obiektów i atrakcji turystycznych.

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie stanowić będzie istotny punkt europejskiego szklanego szlaku, wraz  z innymi obiektami o podobnym charakterze znajdującymi się m.in. na teranie Czech i Niemiec. „CDS to obiekt prezentujący przemysł szklany w zupełnie nowej formule: nowoczesnej, atrakcyjnej i przystępnej. Bardzo nam zależy aby zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający nas turyści poczuli wyjątkowość miasta i tego jak wielowymiarowy może być szklany świat” – mówi Stefan Dziadosz, prezes Centrum. 

Już w te wakacje każdy może odbyć podróż do szklanego świata. Najważniejszymi atrakcjami Centrum Dziedzictwa Szkła będą spektakularne prezentacje produkcji szkła. Podczas pokazów na oczach widzów powstaną  wazony, patery czy piękne kieliszki, będzie można także spróbować swoich sił i samodzielnie wydmuchać formę szklaną. Wydmuchiwanie szkła jest jedną z najstarszych metod produkcji i po dziś niezastąpioną.

Na miejscu będą odbywać się także wykłady i warsztaty wykorzystujące nowe technologie oraz prezentacje filmów. Przy pomocy tzw. rekwizytów „szkła w fizyce” można będzie również przeprowadzać samodzielnie szklane eksperymenty i poznawać  niesamowite właściwości szkła.

Na miłośników sztuki czekają wystawy wyjątkowych, szklanych eksponatów. Projekt uzupełniają multimedia, które wzbogacają program zwiedzania. Centrum zaplanowało specjalny program i cykl atrakcji dla dzieci.

W Mieście Szkła będzie można spędzić kilkanaście godzin zwiedzając i odkrywając tajemnice tego znanego od tysięcy lat surowca. Jeden bilet zapewni wejście do CDS i kilku innych atrakcji, będzie można zobaczyć m.in. ekspozycje muzealne, galerie czy huty.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KROSNO, SZKŁO, SZTUKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama