Muzyka zaklęta w drewnie. Cykl koncertów pod takim hasłem odbędzie się od czerwca do sierpnia w 12 wybranych świątyniach drewnianych w Małopolsce. Jednocześnie kilkadziesiąt kościołów będzie można zwiedzać przez 5 dni w tygodniu, korzystając z opieki pracowników Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce ma ponad 1500 km długości i prowadzi do 251 zabytkowych obiektów drewnianych. W większości są to kościoły i cerkwie oraz np. stojące przy nich drewniane dzwonnice, ale na liście obiektów znajdują się także stare dwory i wille oraz drewniane zabudowy i parki etnograficzne, w których eksponowane są różnorodne obiekty i budowle.
Szlak Architektury Drewnianej powstał w 2001 roku. Od początku problemem było znalezienie sposobu na udostępnienie tych obiektów sakralnych, które generalnie mogły być otwarte tylko w czasie sprawowania liturgii. Tymczasem turyści chcieli zobaczyć nie tylko bryłę budynków, ale też obrazy, polichromie i inne unikatowe zabytki wewnątrz. MOT, rokrocznie od 2008 r., w porozumieniu z gospodarzami drewnianych obiektów, w lecie wpuszcza gości do kilkudziesięciu z nich.
Grzegorz Kozakiewicz/GN
Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie
Muzyka będzie rozbrzmiewała m.in. w świątyni wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO
– W tym roku, po raz piąty, udało nam się znaleźć rozwiązanie najtrudniejszego problemu, czyli udostępnienia do zwiedzania małych kościołów czy cerkwi, gdzie – ze względu na szczupłość budżetu – parafie nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie osobnych pracowników do obsługi turystów. Zrobiliśmy kompilację dwóch źródeł finansowania. Dzięki pieniądzom z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, w ramach programu aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych „Konserwator”, mogliśmy utworzyć 30 stanowisk pracy, dając zajęcie bezrobotnym w kilkudziesięciu miejscach. Kolejne 31 osób zatrudniliśmy w projekcie „Małopolska Gościnna”. Zadaniem ich wszystkich będzie udostępnianie obiektów sakralnych turystom od środy do soboty w godzinach od 9 do 18, a w niedziele – od 12 do 16 – wyjaśnia Piotr Łężniak, koordynator projektu „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej” z MOT.
mat. gn Terminy otwarcia zostały ustalone z gospodarzami i ostatecznie 28 obiektów można zwiedzać w ciągu tych pięciu dni od 16 kwietnia do 15 października, a druga grupa – 31 obiektów – jest otwarta od 1 kwietnia do 30 września.
Liczba zwiedzających Szlak Architektury Drewnianej wzrosła po tym, gdy w 2003 roku 4 małopolskie kościoły zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Trafły na nią: kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół pw. śś. Filipa i Jakuba w Sękowej.
– W 2008 roku oznakowanie obiektów w małopolskiej części SAD zostało odświeżone i uzupełnione. Publikacje Małopolskiej Organizacji Turystycznej, województwa małopolskiego oraz wielu samorządów stale promują Szlak Architektury Drewnianej jako unikatowy w Europie zespół zabytków, wyróżniających się precyzją konstrukcji i wykończenia, czerpiącą z rzemiosła ludowego. Zabytki te chętnie oglądają turyści z całego świata, duże zainteresowanie wykazują między innymi goście z Azji, szczególnie z Japonii – mówi Paweł Mierniczak, dyrektor MOT w Krakowie.
Ożywieniu Szlaku Architektury Drewnianej i jego popularyzacji ma służyć organizowany już po raz szósty cykl koncertów pod stałym tytułem „Muzyka zaklęta w drewnie”. Co roku ich repertuar i program zmieniają się, a doskonałym podsumowaniem są wydawane po koncertach płyty. W niedzielne popołudnia, od 10 czerwca do 26 sierpnia, będą tu organizowane przez Małopolską Organizację Turystyczną otwarte i bezpłatne koncerty.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...