Biały i czarny orzeł

Zawiłe losy sportowców-Ślązaków w międzywojniu, podczas II wojny światowej i we współczesnym świecie ukazuje książka Thomasa Urbana pt. "Biały i czarny orzeł. Piłkarze w trybach polityki". Na kartach pojawiają się np. Ernest Wilimowski i Lukas Podolski.

Jak podają przedstawiciele Wydawnictwa Naukowego Śląsk, autor wersję polską zmienił w prawie 20 proc. w stosunku do opublikowanej wcześniej wersji niemieckojęzycznej, uzupełniając ją o nowe fakty, opinie i dokumenty. Tekst książki przełożył na język polski Wawrzyniec Sawicki.

Jak zapowiada wydawca, książka w wielu miejscach będzie dla polskiego czytelnika kontrowersyjna, ujawnia liczne, nieznane i często kłopotliwe lub przynajmniej niejednoznaczne fakty z życiorysów sportowców i powinna otworzyć dyskusję nad problemem zdrady oraz wierności tożsamości regionalnej, narodowej, państwowej.

Książka Urbana opowiada o przeżyciach piłkarzy żyjących na pograniczu polsko-niemieckim. Historie tych bohaterów sportu są jednocześnie historią Śląska i jego mieszkańców. Niektóre rozdziały książki poświęcone są niemieckiej okupacji Polski, sytuacji polskich sportowców pod okupacją oraz m.in. żydowskim piłkarzom, zamordowanym w czasie wojny.

W książce nie zabrakło opisu słynnego "meczu na wodzie" - półfinału Mistrzostw Świata rozgrywanych w RFN w 1974 roku. Na kartach książki pojawiają się też opowieści o znanych piłkarzach, jak Ernest Wilimowski, który zdobywał bramki zarówno dla reprezentacji Polski, jak i III Rzeszy, Lukas Podolski, Dariusz Wosz, Jan Furtok czy aktualni reprezentanci Polski - Sebastian Boenisch i Eugen Polanski. Książka wzbogacona została ponad setką dokumentalnych ilustracji.

Edycję książki poprzedziła otwarta w maju w Warszawie wystawa fotografii "Białe orły, czarne orły. Polscy i niemieccy piłkarze w cieniu polityki" oraz konferencja naukowa zorganizowana w Berlinie przez Fundację Fredricha Eberta i Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk.

Thomas Urban jest niemieckim dziennikarzem i publicystą, współpracownikiem agencji prasowych, laureatem nagrody im. Georga Dehio (Georg-Dehio-Buchpreis) przyznawanej przez ministra kultury RFN "za wkład w pojednanie polsko-niemieckie". Jest autorem kilku opublikowanych w Polsce książek, m.in. "Od Krakowa po Gdańsk. Wędrówka przez dzieje polsko-niemieckie" i "Utracone ojczyzny. Wypędzenia Niemców i Polaków w XX wieku".

***

Tekst z cyklu Mała Biblioteczka Śląska

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama