Konkurs „Piykno jest nasa Ziymia Żywiecko” – rozstrzygnięty.
Gwara nie jest obciachem – coraz częściej przekonują się o tym młodzi mieszkańcy Żywiecczyzny. I razem z dorosłymi piszą wiersze i opowieści – o dawnym świętowaniu i zbójowaniu, kapliczkach, bacach, owieczkach czy urokach Beskidów.
Naszą radością jest każdy, kto zainteresował się językiem ojców, poznał go lepiej i – nawet, jeśli go już zapomniał – nauczy się go na nowo – mówi Adam Banaś, inicjator konkursów literackich o „Złote Pióro”, organizowanych od sześciu lat przez Górali Żywieckich – oddział Związku Podhalan. W tym roku wraz z obecnym prezesem Górali Żywieckich Stanisławem Lizakiem i Władysławem Motyką gratulował młodym i dorosłym autorom. Nad oceną konkursowych prac i przebiegiem konkursu czuwał Marek Jurasz. Podczas rozdawania nagród w Węgierskiej Górce laureatom towarzyszyła kapela zespołu „Grojcowianie” Brygidy Murańskiej, jednej z nagrodzonych autorek. Wśród zdobywców głównego trofeum są poeci: Dawid Słowik, Dominika Kubień, Jarosław Wojtyła, Łukasz Murański oraz prozaicy: Agata Sarna, Julia Pawlik i Mariusz Kąkol.
W gronie nagrodzonych „Złotym Piórem” jest też licealistka Monika Szymik, reprezentująca GOK w Rajczy. – Pisałam prozą o tradycjach wielkanocnych w naszej okolicy. Pomysłów na teksty szukam sama, pomaga mi je znaleźć moja opiekunka Danuta Butor. Wiadomości i słów dostarczają mi opowieści mamy i babci – mówi Monika. W konkursie uczestniczyła już cztery razy, zdobywając trzy „Złote Pióra”.
– Ja pisałam o uczuciach starego górala, który najbardziej kocha swoją małą ojczyznę i przypomina myśl: cały świat obejdziesz – na swoim spoczniesz – mówi Gabriela Bryja z Gilowic, laureatka pierwszego miejsca za wiersz. Miłość do języka i góralskiej tradycji wyniosła z domu, a do udziału w konkursie zachęciła ją dyrektor gimnazjum Anna Satława.
– Wiemy, jak ważna jest pomoc nauczycieli, by zainteresować uczniów gwarą, dlatego też po raz pierwszy w tym roku nagrodę otrzymała też szkoła, z której było najwięcej uczestników. Trafiiła ona do zespołu szkół w Żabnicy. I będziemy tę nagrodę przyznawać co roku. Przewidujemy też publikację nagrodzonych prac – mówi prezes Stanisław Lizak.
Niebawem ukaże się też inna ważna dla piszących książka: będzie to drugie, rozszerzone wydanie „Słownika gwary górali żywieckich” – dzieło życia 92-let-niego Józefa Karola Nowaka, który spotkał się z laureatami konkursu. Wydawcą słownika będą Górale Żywieccy.
– Poprzednie wydanie dawno się wyczerpało, podobnych książek nie ma, więc warto się postarać o subskrypcję. Zgłoszenia przyjmujemy na stronie: www.gwaragoralizywieckich.pl a słownik powinien być dostępny już w sierpniu – zapowiada Mirosław Miodoński, koordynujący wydanie słownika, który pomoże ocalać żywiecką gwarę.
grojco11
Grojcowianie Łowiecki, łowiecki Ania Kupczak
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.