Konkurs „Piykno jest nasa Ziymia Żywiecko” – rozstrzygnięty.
Gwara nie jest obciachem – coraz częściej przekonują się o tym młodzi mieszkańcy Żywiecczyzny. I razem z dorosłymi piszą wiersze i opowieści – o dawnym świętowaniu i zbójowaniu, kapliczkach, bacach, owieczkach czy urokach Beskidów.
Naszą radością jest każdy, kto zainteresował się językiem ojców, poznał go lepiej i – nawet, jeśli go już zapomniał – nauczy się go na nowo – mówi Adam Banaś, inicjator konkursów literackich o „Złote Pióro”, organizowanych od sześciu lat przez Górali Żywieckich – oddział Związku Podhalan. W tym roku wraz z obecnym prezesem Górali Żywieckich Stanisławem Lizakiem i Władysławem Motyką gratulował młodym i dorosłym autorom. Nad oceną konkursowych prac i przebiegiem konkursu czuwał Marek Jurasz. Podczas rozdawania nagród w Węgierskiej Górce laureatom towarzyszyła kapela zespołu „Grojcowianie” Brygidy Murańskiej, jednej z nagrodzonych autorek. Wśród zdobywców głównego trofeum są poeci: Dawid Słowik, Dominika Kubień, Jarosław Wojtyła, Łukasz Murański oraz prozaicy: Agata Sarna, Julia Pawlik i Mariusz Kąkol.
W gronie nagrodzonych „Złotym Piórem” jest też licealistka Monika Szymik, reprezentująca GOK w Rajczy. – Pisałam prozą o tradycjach wielkanocnych w naszej okolicy. Pomysłów na teksty szukam sama, pomaga mi je znaleźć moja opiekunka Danuta Butor. Wiadomości i słów dostarczają mi opowieści mamy i babci – mówi Monika. W konkursie uczestniczyła już cztery razy, zdobywając trzy „Złote Pióra”.
– Ja pisałam o uczuciach starego górala, który najbardziej kocha swoją małą ojczyznę i przypomina myśl: cały świat obejdziesz – na swoim spoczniesz – mówi Gabriela Bryja z Gilowic, laureatka pierwszego miejsca za wiersz. Miłość do języka i góralskiej tradycji wyniosła z domu, a do udziału w konkursie zachęciła ją dyrektor gimnazjum Anna Satława.
– Wiemy, jak ważna jest pomoc nauczycieli, by zainteresować uczniów gwarą, dlatego też po raz pierwszy w tym roku nagrodę otrzymała też szkoła, z której było najwięcej uczestników. Trafiiła ona do zespołu szkół w Żabnicy. I będziemy tę nagrodę przyznawać co roku. Przewidujemy też publikację nagrodzonych prac – mówi prezes Stanisław Lizak.
Niebawem ukaże się też inna ważna dla piszących książka: będzie to drugie, rozszerzone wydanie „Słownika gwary górali żywieckich” – dzieło życia 92-let-niego Józefa Karola Nowaka, który spotkał się z laureatami konkursu. Wydawcą słownika będą Górale Żywieccy.
– Poprzednie wydanie dawno się wyczerpało, podobnych książek nie ma, więc warto się postarać o subskrypcję. Zgłoszenia przyjmujemy na stronie: www.gwaragoralizywieckich.pl a słownik powinien być dostępny już w sierpniu – zapowiada Mirosław Miodoński, koordynujący wydanie słownika, który pomoże ocalać żywiecką gwarę.
grojco11
Grojcowianie Łowiecki, łowiecki Ania Kupczak
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...