Wędrówki pograniczem. Metryka Opawy sięga roku 1195. W jej dziejach było wiele zmian, sukcesów, ale też wstrząsów i dramatów.
Warto więc i na cmentarz się wybrać (prowadzi tam ul. Otická), zapytajcie o jego grób, pokażą. A jest to grobowiec kilku kapłanów. Pierwszy - to bp Josef Nathan, twórca nowoczesnego ośrodka terapii dla chorych umysłowo w Branicach. Wojna zniszczyła jego dzieło, a komuniści o śmierć go przyprawili. Ale to już inny temat. Jeszcze inne zagadnienie to postać czeskiego poety Petra Bezruča, którego pomnik rzuca się w oczy na cmentarzu.
Przechadzka po mieście
Wracamy do miasta. Przy Horním Naměstí pałacowo wyglądający kościół św. Wojciecha. Pierwsza o nim wzmianka jest z 1429 roku. Od początku służył czeskim mieszkańcom Opawy. Istniała przy nim szkoła morawska, duszpasterzowało tam wielu znamienitych czeskich kapłanów i kaznodziejów. Kazania zawsze były po czesku - także w okresie silnej germanizacji na przełomie wieków XVIII i XIX.
Do kościoła, powierzonego zakonowi jezuitów, przylegało kolegium. Świątynia była za ciasna, no i „niemodna”. Na miejscu starej wzniesiono nową, która została poświęcona w 1781 roku. W tym kształcie można ją podziwiać do dziś. Wiele w niej barokowych obrazów, rzeźb – ale szczególny skarb to obraz Miłosiernej Matki Boskiej. Czczony jest tutaj od lat 30. XVIII wieku. Wiele historii, także cudownych, wiąże się z nim. Opawa i jej okolice pod względem religijnym są najbardziej żywą cząstką Kościoła, tak na Morawach, jak i w całej Republice Czeskiej. •
Warto zobaczyć
Oba rynki: Horní Náměstí (tu ratusz, katedra i Slezské divadlo, czyli teatr) i Dolní Naměstí (tu kościół św. Wojciecha). Stąd ulicą Masaryka aż do kościoła Świętego Ducha - miejsca pochówku opawskich książąt z rodu Przemyślidów. Przylega doń klasztor minorytów (mieści się tu przedszkole, w jednym z dostępnych korytarzy piękna statua Maryi). Naprzeciw pałacyk Sobków z medalionem częstochowskiej panienki nad wejściem. Dalej ul. Masaryka, niebawem plantami w prawo. Najbliższą ulicą znowu w prawo (ul. Ostrožna) wracamy do rynku. po drodze kilka kuszących kafejek. A potem spacer plątaniną uliczek i zakamarków starego centrum.
Opawa
Tropawa, właściwie Opawa (czes. Opava, niem. Troppau), mto na Szląsku austr., nad rz. Opawą, lew. dopł. Odry, w miejscu, gdzie dolina Opawy rozszerza się w szeroką urodzajną równinę. T. jest obecnie stolicą tej części Szląska, która po pokoju wrocławskim (1743 r.) przy Austryi pozostała. jako miasto główne prowincyi jest siedzibą najwyższych władz Szląska, izby handlowe i przemysłowej, miejscem obrad sejmu; znajduje się tu wiele zakładów naukowych i przemysłowych... „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” Sulimirskiego (XII, 494, drukiem w roku 1892).
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.