Tatrzańskie Wici

XI Tatrzańskie Wici, czyli cykl 25 wakacyjnych imprez w różnych miejscowościach powiatu tatrzańskiego rozpoczęły się wczoraj w Bustryku koło Zakopanego. Na wszystkich imprezach odbywających się w ramach Wici, zapłoną góralskie watry czyli ogniska.

Tatrzańskie Wici zapoczątkowane zostały w 2002 roku, kiedy to papież Jan Paweł II po raz ostatni odwiedzał swoją ojczyznę. Wówczas w wielu miejscowościach Podhala zapłonęły watry - ogniska.

"Pomimo finansowego kryzysu i pesymistycznych sygnałów z całego świata górale nie dają się kryzysowi i chcą się z spotykać i prezentować swoją tradycję gościom" - powiedział starosta tatrzański Andrzej Gąsienica - Makowski.

Gąsienica - Makowski szacuje, że na terenie powiatu tatrzańskiego w okresie wakacji przebywa około milion turystów. "Pomimo kryzysu spodziewamy się podobnej ilości gości, choć klienci będą bardziej oszczędni" - powiedział.

Największym wydarzeniem tegorocznych Tatrzańskich Wici będą III Europejskie Targi Produktów Regionalnych, podczas których zostaną zaprezentowane tradycyjne produkty spożywcze z wielu krajów Europy.

Europejskie Targi Produktów Regionalnych, które odbędą się od 9 do 16 sierpnia, mają na celu popularyzację zasad unijnych, dotyczących promocji i ochrony jakości produktów żywnościowych oraz wyeksponowanie ich różnorodności.

Podczas Targów będzie można m.in. zobaczyć jak powstaje oscypek, oraz poznać różne sposoby jego zastosowania w kuchni. Będzie można też spróbować włoskich win lub rumuńskiej bryndzy.

Co roku wielkim zainteresowaniem turystów cieszą się Wybory Nojśwarniejsej Górolecki. O ten zaszczytny tytuł zawalczą młode góralki w takich konkurencjach jak: prace gospodarskie i domowe, znajomość dawnych góralskich zwyczajów, zręczność oraz wiedza na temat regionu i znajomość literatury regionalnej.

Do Białki Tatrzańskiej z pewnością przyciągnie turystów konkurs na Cepra i Ceterkę Roku - tak górale żartobliwie nazywają turystów. Kandydaci na Cepra i Ceperkę Roku będą musieli m.in. przetłumaczyć kilka góralskich słów na język literacki, zatańczyć i zaśpiewać po góralsku a także z plecakiem, ciupagą i parasolką przejść tor przeszkód.

Tatrzańskie Wici zakończy 16 września Festyn Bacowski w Leśnicy - Groniu.

Głównym organizatorem imprezy jest Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg