Bazylika Narodzenia na liście UNESCO

UNESCO, którego Komisja Dziedzictwa Kultury obraduje w tym tygodniu w Petersburgu, wpisało w piątek Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem na listę dziedzictwa kultury. Jest to pierwsze palestyńskie miejsce na liście UNESCO.

Decyzja zapadła 13 głosami za przy 6 głosach sprzeciwu i 2 wstrzymujących się - poinformowała na Twitterze Komisja.

Palestyńczycy domagali się wpisania Betlejem na listę UNESCO w trybie pilnym ze względu na postępującą "degradację kompleksu w związku z izraelską okupacją" palestyńskiego terytorium.

Izrael potwierdził w piątek, że nie zgłasza obiekcji wobec wciągnięcia Betlejem na listę UNESCO, a jedynie zakwestionował zastosowanie procedury nadzwyczajnej, twierdząc, że sugeruje to, że "Izrael nie chroni tego miejsca".

Palestyńczycy członkostwo w UNESCO uznają za dyplomatyczny sukces na drodze do międzynarodowego uznania ich państwowości. UNESCO jest pierwszą oenzetowską agendą, która 31 października uznała palestyńskie państwo, przyznając mu status pełnego członka. W odpowiedzi USA odmówiły finansowania UNESCO, pozbawiając organizację 1/5 budżetu, a Izrael wstrzymał na dwa miesiące wypłatę przychodów z ceł za produkty importowane na terytoria palestyńskie.(PAP)

 

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama