Alfabet Tischnera

Jakie były najważniejsze dla ks. Józefa Tischnera wątki, pojęcia i tematy? Kto był dla niego autorytetem? Co sądził o niebie, piekle, wierze, nadziei, miłości, aborcji, czy sumieniu?

Wydawnictwo Znak   Wydawnictwo Znak Wybrane przez Wojciecha Bonowicza do „Alfabetu Tischnera” fragmenty pochodzą nie tylko z książek, ale także z audycji i tekstów mniej znanych, publikowanych jednorazowo w czasopismach. Wyłania się z nich Tischner jakiego znamy od dawna – fascynat góralszczyzny, poezji Norwida, myśli Ingardena. Ale są tutaj także obszerne cytaty dotyczące zagadnień, których w pierwszej chwili z jego myślą nie kojarzymy, a jednak okazuje się, że miał nam sporo ważnych rzeczy do powiedzenia – ot np. na temat tak modnej dziś wielokulturowości.

„Nie ma innego sposobu na ratowanie ojczyzny niż rozwijanie kultury. (…) Tak naprawdę Polska i Europa były mieszaniną narodów i ludów już wcześniej. Na przykład w okresie zaborów. A jednak kultura polska promieniowała – i to nie przez to, że w Warszawie mieszkali sami Polacy, wręcz przeciwnie: dlatego, że Warszawa była wielonarodowa. Podobnie inne miasta, na przykład Lwów. Kultura nie smaży się w izolacji od reszty świata, lecz w dialogu i jakimś spięciu” – dowodził w jednym z wywiadów.

Niezwykle interesujące – i jakże aktualne - są także tischnerowskie rozważania dotyczące kwestii krzyża. Autor „Historii filozofii po góralsku” ubolewał np., iż „pod wpływem myśli narodowej doszło (…) do znamiennego przesunięcia znaczeń: symbol krzyża sprowadzony został do poziomu każdego innego znaku narodowej tożsamości. Zapodział się gdzieś transcendentny wymiar symbolu”.

Wychowanie, cierpienie, prawda, władza, wina, spotkanie, górale, Jan Paweł II, św. Faustyna… - to tylko niektóre z 64 haseł zamieszczonych w wydanej nakładem Znaku książce.

***

Dla wszystkich zainteresowanych myślą tischnerowską miałem 3 egz. niniejszej publikacji. Do każdej z nich dołączona została także książka-niespodzianka. Zadanie konkursowe było tym razem następujące: prosiłem o przesłanie nam ważnego dla Państwa zdania/cytatu, którego autorem jest ks. Tischner. Książki otrzymują:

Grzegorz Konstanty z Krakowa, Konrad Kochański z Karlina oraz Aleksandra Derewońko z Gdańska

Gratuluję, nagrody prześlemy pocztą.

WydawnictwoZnak "Alfabet Tischnera" - zwiastun książki

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.