Słynne popiersie królowej Egiptu Nefretete z berlińskiego muzeum będzie można podziwiać też dotykiem. Neues Museum przygotowuje brązową kopię rzeźby na wystawę z okazji stulecia jej odkrycia w Tell el-Amarna przez niemieckich archeologów.
Na wystawie "W świetle Tell el-Amarna - 100 lat od odkrycia Nefretete" pokazanych zostanie około 600 znalezisk z tego starożytnego miasta na prawym brzegu Nilu miedzy Luksorem a Kairem. Wiele z nich przeszło niedawno konserwację.
"Chcemy, aby zwiedzający mógł doświadczyć piękna słynnego popiersia także dotykiem" - powiedział odpowiedzialny za projekt wystawy architekt Noel McCauley.
Tell el-Amarna, jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych, było stolicą starożytnego Egiptu za panowania reformatora religijnego Amenhotepa IV (Echnatona). Podczas wykopalisk w Tell el-Amarna znaleziono 7-10 tys. przedmiotów, z których 5 tys. znajduje się Berlinie.
Wystawa zostanie otwarta 6 grudnia, dokładnie w 100 lat od znalezienia popiersia pięknej żony Echnatona przez niemieckiego archeologa Ludwiga Borchardta.
Rzeźba została po raz pierwszy wystawiona w Berlinie w 1924 roku.
Zajmuje honorowe miejsce od 2009 roku w Neues Museum, które otwarto wtedy po odbudowie ze zniszczeń wojennych, podjętej dopiero po zjednoczeniu Niemiec.
Wystawa czynna będzie do 13 kwietnia 2013 r.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.