Zapomniany film

Reżyser „Św. Teresy z Ávila” stworzył film, który i dzisiaj, po ponad pół wieku od powstania, w przeciwieństwie do wielu „arcydzieł” z tamtego okresu, ogląda się znakomicie.

Święta Teresa z Ávila była bohaterką kilku filmów i serialu telewizyjnego. Twórcy filmowych fabuł mieli problemy z postacią świętej, a niektóre z poświęconych jej filmów budziły kontrowersje. Nic dziwnego, bo budziła spory również wśród sobie współczesnych.

Właściwie do tej pory nie powstał film, który w pełni pokazałby na ekranie osobowość tej niezwykłej świętej. Jej książki są ważną częścią chrześcijańskiego mistycyzmu i medytacji, jak również literatury hiszpańskiego renesansu.

Filmową serię o świętej zapoczątkował Hiszpan Juan de Orduña swoją „Św. Teresą z Ávila”, nakręconą w 1961 roku. To niesłusznie zapomniane już dzieło powstało w czasie rządów gen. Franco, kiedy filmy z Hiszpanii z trudem torowały sobie drogę na europejskie ekrany. Podobnie jak wiele innych hiszpańskich filmów, również „Św. Teresa” de Orduñy nie zdobyła sobie sympatii krytyki, bo w czasie wojny domowej reżyser opowiedział się po stronie przeciwników republiki.

Orduña należał do najbardziej płodnych i utalentowanych twórców filmowych tego okresu, a jego filmy cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród widzów. W filmie o św. Teresie dał popis reżyserskich umiejętności, tworząc dzieło, które i dzisiaj, po ponad pół wieku od powstania, w przeciwieństwie do wielu „arcydzieł” z tamtego okresu, ogląda się znakomicie.

To film pełen dramatyzmu, niepozbawiony jednak akcentów humorystycznych, ze znakomitą Aurorą Bautistą, gwiazdą hiszpańskiego kina tamtych lat, w roli tytułowej.

Moim zdaniem najlepszy jak do tej pory film o XVI-wiecznej hiszpańskiej świętej.

*

Św . Teresa z Ávila, reż. Juan de Orduña, wyk.: Aurora Bautista, Eugenia Zuffoli, Roberto Camardiel, José Bodalo, Hiszpania, 1962, E-LITE Distribution.

Film można nabyć w naszym e-sklepie - wystarczy kliknąć tutaj

LUDZIE BOGA WYDAWNICTWO E-LITE DIST. ŚW.TERESA Z AVILA - PERŁY KLASYKI KINA RELIGIJNEGO

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama