Ta celtycka bogini czczona była także w starożytnym Rzymie. Jej imię znaczy tyle, co klacz i to właśnie końmi miała się opiekować.
Cåsbr / CC 2.0
Epona
Eksponat ze zbiorów Historisches Museum Bern
Również w sztuce ukazywano ją najczęściej w towarzystwie (wskazującego na kult słońca) konia, choć zdarzały się i takie wizerunki, na których można ją było zobaczyć z symbolami obfitości i urodzaju. Wówczas trzymała w ręce róg obfitości, owoce, kwitnącą gałąź jabłoni lub dziecko, które karmiła piersią. Czasem posiadała także klucz otwierający świat podziemi.
Eponie – podobnie, jaki innej celtyckiej bogini, Brigit – w czasie świąt ku jej czci, składano w ofierze dziki – święte dla Celtów zwierzęta, o których więcej przeczytać można tutaj. Nie brakowało też obrzędów, w których główną rolę pełniły białe konie.
Jerzy Gąssowski – autor wydanej u nas „Mitologii Celtów” – uważał, że Epona miała sporo lokalnych wcieleń, występujących jednakże pod innymi imionami. Jednym z nich mogła być Rosmerta – bogini śmierci i zniszczenia, małżonka celtyckiego boga Smertiusa.
W celtyckiej Galii Eponę wiązano początkowo z wierzeniami plemienia Eduów, którzy zamieszkiwali tereny leżące pomiędzy rzekami Liger i Arar. W historii zostali zapamiętani jako sprzymierzeńcy Rzymu, którzy z czasem poparli jednak zbuntowanego Wercyngetoryksa, przyłączyli się do jego rewolty, a następnie zostali w 52 roku p.n.e. pokonani przez Juliusza Cezara.
W starożytnym Rzymie obchodzono jej święto 18 grudnia.
***
Więcej o Celtach - ich historii, kulturze i tradycjach - znajdą Państwo w naszym raporcie Świat Celtów
PaganFantasyGeek
Celtic Legend-White Horse
Chyba najlepszy, jak dotąd, film Macieja Pieprzycy. Najbardziej poruszający i na bardzo ważny temat.
W koncercie galowym wystąpiła uczestniczka XVIII Konkursu Chopinowskiego Aleksandra Świgut.