Pogrzebane szanse na uznanie języka śląskiego

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uważa, że śląski nie jest językiem, lecz dialektem; w tej kadencji Sejmu nie będzie więc raczej ustawy w tej sprawie, zwłaszcza, że byłaby ona kosztowana – wynika z informacji, do których dotarła tvp.info.

Projekt stosowanej ustawy dwukrotnie składał w Sejmie poseł PO Marek Plura. Przewidywał on uznanie mowy śląskiej za język regionalny. Skutkowałoby to tym, że mógłby on być nauczany w szkołach na Śląsku, a nazwy miejscowości i ulic byłyby zapisywane w dwóch językach.

Opinia o projekcie, przygotowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, wydaje się grzebać szanse na jego przyjęcie.

Po pierwsze, kosztowałoby to pół miliarda złotych rocznie, głównie na nauczanie śląskiego w szkołach.

Po drugie, MAC uznaje śląski za dialekt, nie język. Powołuje się przy tym na poglądy zdecydowanie przeważające wśród językoznawców i etnologów oraz na większość publikacji naukowych. Podkreśla, że mowa Ślązaków nie wykazuje żadnych poważniejszych cech gramatycznych, które by nie występowały w Małopolsce czy Wielkopolsce. Wylicza też różnice między dialektem śląskim a językiem kaszubskim - jedynym uznanym oficjalnie językiem regionalnym w Polsce. MAC zauważa też, że dialekt śląski składa się z około dziesięciu odrębnych gwar.

«« | « | 1 | » | »»
 • micked
  06.09.2012 21:03
  A może zamiast urzędników i polityków o kwestiach językowych niech decydują znani uczeni, specjaliści od kultury Śląska, tacy jak prof. Dorota Simonides i prof. Bogusław Wyderka, którzy nie mają wątpliwości, że dialekt (a nie język) śląski jest dialektem języka polskiego?

 • Śląski Polak
  07.09.2012 07:54
  Rozsądek wygrał - Wielkie Brawa!
 • Beszad
  07.09.2012 10:06
  Jestem Ślązakiem, ale jednocześnie czuję się Polakiem - dbam więc w równym stopniu o podtrzymywanie kultury języka polskiego, jak i śląskiego. Od samego początku tej sprawie towarzyszyło zbyt wiele emocji i polityki. Osobiście uważam, że śląska mowa ma prawo być uznana za pełnoprawny język regionalny i nie trzeba na to wielkich pieniędzy, ani ideologicznych podpórek. Wystarczy tylko wyzbyć się stereotypowego myślenia o Śląsku i Ślązakach. Czy w uznaniu języka śląskiego jest jakieś zagrożenie dla Polski? Przeciwnie - im bardziej będziemy dbali o kulturową różnorodność naszej Ojczyzny, tym silniejsza ona będzie, bo w identyfikacji z Polską odnajdzie się więcej społeczności.
 • żyjąca na Śląsku
  07.09.2012 13:27
  Śląski jest GWARĄ. To wie każdy i niech tak zostanie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Więcej nowości