III Metropolitalna Noc Teatrów

Ponad 20 spektakli oraz inne atrakcje czekają na uczestników III Metropolitalnej Nocy Teatrów, która odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę w kilkunastu teatrach i placówkach kulturalnych województwa śląskiego. Będą promocyjne ceny i darmowe przejazdy.

Imprezę organizuje skupiający 14 gmin Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM). "Bilety na sobotnie spektakle rozchodzą się jak przysłowiowe świeże bułeczki. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku pobijemy rekord frekwencyjny" - powiedział na konferencji prasowej w Katowicach przewodniczący GZM, prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

Na tę wyjątkową noc śląskie i zagłębiowskie sceny przygotowały nieraz po kilka spektakli z rzędu, a ponadto spotkania z aktorami, możliwość zajrzenia za kulisy, uczestniczenia w lekcji tańca, a nawet przebrania się w kostiumy z różnych przedstawień.

Osoby, które w sobotnią noc wybiorą się do Teatru Śląskiego w Katowicach, będą mogły m.in. uczestniczyć w warsztatach "Poszukiwanie tropów zabójcy Hamleta". Dyrektor placówki Tadeusz Bradecki nie ukrywał, że wzorem roku ubiegłego spodziewa się sporej frekwencji."W ubiegłym roku ostatni widzowie wyszli od nas o drugiej w nocy" - przypomniał dyrektor.

Z kolei Gliwicki Teatr Muzyczny, nawiązując do trwającego w tym mieście Roku Janusza Korczaka, zaplanował m.in. spektakl paradokumentalny poświęcony temu wielkiemu pedagogowi, pokaz bajki filmowej "Król Maciuś I", a także spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem, odtwórcą roli Korczaka w filmie Andrzeja Wajdy. Aktor przyjeżdża na to spotkanie specjalnie z Paryża. Wszystkie miejsca są już od dłuższego czasu zajęte.

W tę niezwykłą noc teatry i inne placówki otwierają podwoje za darmo lub po bardzo obniżonych cenach. To możliwe dzięki dotacjom z GZM, który dofinansował je łączną kwotą 230 tys. zł. GZM zapewnia też - jak podczas poprzednich dwóch edycji - darmowy transport pomiędzy teatrami. Specjalne autobusy będą kursować co 20 minut na trasie: Sosnowiec (Teatr Zagłębia) - Katowice (Teatr Śląski) - Chorzów (Teatr Rozrywki) - Bytom (Śląski Teatr Tańca) - Gliwice (Teatr Muzyczny) i z powrotem.

Organizatorzy akcji mają nadzieję, że przyciągnie do teatrów nowych widzów. "Rzeczywiście, podczas poprzednich edycji mieliśmy wrażenie, że to nieco inny widz, zachęcony latem i niższą ceną" - zaznaczył Bradecki.

W obu poprzednich edycjach Metropolitalnej Nocy Teatrów wzięło udział po 10 tys. widzów. Imprezę doceniono też w ogólnopolskim konkursie Welcome 2012, wyróżniającym projekty, które nie tylko przyczyniają się do budowania wizerunku miasta czy regionu, ale także angażują do współpracy wiele różnych podmiotów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama