Filozoficzny Pinokio z morałem

Premierą "Pinokia" Carla Collodiego w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach rozpocznie w sobotę nowy sezon. Spektakl ma być opowieścią filozoficzną z morałem, a nie bajką kierowaną jedynie do dzieci.

Na konferencji dyrektor kieleckiego teatru Piotr Szczerski przekonywał, że placówka nie zmienia profilu na teatr dziecięcy. Według niego "Pinokio" Carla Collodiego, książka przetłumaczona na 250 języków, należy do klasyki literatury, po którą sięgają także dorośli. Opowieść, która zostanie wystawiona w sobotę na deskach teatru, będzie snuć się wokół przemiany tytułowego bohatera z drewnianej lalki w człowieka. Dlatego wyreżyserował ją Bartłomiej Wyszomirski, znany z klasycznego repertuaru, którym się zajmował.

"Pierwszą trudnością była sprawa adaptacji i wyjęcia obszernej powieści takiego zbioru wątków, który na scenie przerodzi się na spektakl kierowany do całej rodziny. W Collodim jest wiele przerażających, nie dziecięcych wątków pokazujących dramat egzystencjalny postaci" - powiedział podczas konferencji reżyser Bartłomiej Wyszomirski.

Kielecka adaptacja "Pinokia" w swoim założeniu ma przypominać teatr uliczny, którego aktorzy przedstawiają opowieść o drewnianym chłopcu stającym się człowiekiem. Klimat ten podkreśla scenografia budowana przez aktorów na scenie i w miarę rozwoju akcji powoli redukowana tak, aby coraz bardziej widoczni byli ludzie.

Jak podkreślił odtwórca głównej roli, Dawid Żłobiński, bardzo wiele pracy wymagało od niego stworzenie postaci tak, aby nie była infantylna, ale pokazywała wrażliwość i sposób myślenia dziecka. Pinokia w powieści Collodiego dotyka wiele ciężkich doświadczeń, z których nie zawsze wychodzi on zwycięsko.

"Kłamie w najgorszym momencie, ale w +Pinokiu+ cała idea jest taka, że on się może poprawić. Żyjemy w czasach, kiedy kłamstwo jest wszechobecne i chyba dlatego trzeba mówić, że nie wolno kłamać" - powiedział dyrektor Piotr Szczerski.

Kielecka premiera "Pinokia" Carla Collodiego w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 19. Adaptację przygotował Grzegorz Cinkowski, na podstawie tłumaczenia Zofii Jachimeckiej. Scenografię do spektaklu stworzyła Iza Toroniewicz. Muzykę skomponował Andrzej Bienias, który jest również twórcą piosenek.

"Pinokio" to powieść dla dzieci autorstwa Carla Collodiego, wydana w 1883 roku i obecnie zaliczana do klasyki literatury dziecięcej. Powieść ukazuje historię drewnianego pajacyka Pinokio, wystruganego przez majstra Dżeppetto, który bardzo chciał mieć dziecko. Drewniany chłopiec był jednak krnąbrny i nieposłuszny. Dopiero gdy zrozumiał jakim jest egoistą stał się prawdziwym człowiekiem. Książka została przetłumaczona na ponad 250 języków. Doczekała się kilkunastu adaptacji filmowych i animowanych. W jednej z ostatnich tytułową rolę zagrał Roberto Benigni.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama