"Tożsamość miecza", "Wojownicy tęczy" oraz "Tokio Playboy Club" - te m.in. filmy znalazły się w programie 6. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Przegląd kina ze wschodniej i południowo-wschodniej Azji rozpocznie się w Warszawie 24 października.
Będzie organizowany w kinach Muranów i Praha. Listę produkcji, które zostaną pokazane widzom, przedstawił na środowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu Jakub Królikowski.
Jedną z festiwalowych sekcji będzie "Atak Wodnego Smoka", poświęcony sztukom walki. Publiczność obejrzy m.in. chiński film "Tożsamość miecza" (2011, reż. Xu Haofeng). Jego bohater, tajemniczy przybysz o niezwykłych zdolnościach, pojawia się w nadmorskim mieście, którym rządzą cztery wybitne szkoły walki. "Wokół zagadki pochodzenia jego miecza rozgrywa się akcja błyskotliwej komedii, która jest równocześnie satyrą na etos kung fu i peanem na jego cześć" - opisują fabułę organizatorzy festiwalu.
W ramach "Ataku Wodnego Smoka" pokazane będą także m.in.: "Czekolada" z Tajlandii (2008, reż. Prachya Pinkaew) i "List pisany krwią" z Wietnamu (2012, reż. Victor Vu). W pierwszym z nich owocem tragicznej miłości pięknej dziewczyny z tajskiej mafii i japońskiego gangstera staje się niezwykłe dziecko: autystyczna dziewczynka, która mimo ograniczonej zdolności kontaktu ze światem mistrzowsko opanowuje sztuki walki. Bohaterem drugiego jest wychowywany przez mnicha mężczyzna. Poznawszy prawdę o swym arystokratycznym pochodzeniu, pragnie on wymierzyć sprawiedliwość sprawcom śmierci rodziców.
"Czekolada" wypełniona jest spektakularnymi pojedynkami muay thai, a "List pisany krwią" uważany jest za pierwszy wietnamski film z gatunku kiem hiep, dedykowanego sztuce walki mieczami.
Inną sekcją będzie na festiwalu "Nowe Kino Azji". W jej programie znajdą się m.in. dwa filmy z Japonii - "Kotoko" (2011, reż. Shinya Tsukamoto) i "Tokio Playboy Club" (2011, reż. Okuda Yosuke) - oraz "Wojownicy tęczy: Seediq Bale" z Tajwanu (2011, reż. Wei Te-sheng).
"Kotoko" to nagrodzone na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji dzieło kultowego japońskiego reżysera Shinyi Tsukamoto. Jest to filmowy portret kobiety samotnie wychowującej dziecko oraz jej umysłu, ogarniętego chorobą psychiczną, przerażająco deformującego rzeczywistość. "Bycie matką jeszcze nigdy na ekranie tak nie bolało" - zwrócili uwagę organizatorzy festiwalu, opisując film.
"Tokio Playboy Club" to z kolei groteskowa, absurdalna historia, opowiadana przez reżysera nazywanego japońskim Guy Ritchie'm. Bohater filmu wpada w tarapaty, zabijając niechcący studenta. Przed karą ucieka do przyjaciela, który prowadzi w Tokio klub nocny.
Film "Wojownicy tęczy: Seediq Bale", produkcja Tajwanu, nominowano do Złotego Lwa na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji. "Spektakularna, zrealizowana z rozmachem opowieść o walce rdzennych mieszkańców Tajwanu o swoje ziemie i kulturę z japońskimi kolonizatorami u progu XX wieku" - czytamy w programie.
Festiwal może zainteresować także miłośników horrorów. W sekcji "Kino grozy" pokazany będzie m.in. film "Seru" produkcji malezyjskiej (2011, reż. Woo Ming Jin, Mohd Pierre Andre). Akcja rozgrywa się w malezyjskiej dżungli. Podczas gdy ekipa filmowców kręci tam horror, na planie zaczynają dziać się dziwne rzeczy i wygląda na to, że potrzebny będzie egzorcysta.
We współpracy z Instytutem Lecha Wałęsy organizatorzy festiwalu przygotowali sekcję "Wolność w Azji", dedykowaną "kinu zaangażowanemu społecznie, poruszającemu problem praw człowieka i tworzonemu przez artystów azjatyckich". W programie sekcji znajdą się m.in. filmy: "Duch, pan piekielnej kaźni", dokumentalny portret jednego z działaczy Czerwonych Khmerów, odpowiedzialnego za śmierć prawie 13 tys. ludzi (Kambodża/Francja, 2011, reż. Rithy Panh) oraz dwa dokumenty chińskiego artysty Ai Weiweia, "Tak nam przykro" (2012) i "Ordos 100" (2012).
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Pięciu Smaków będzie kino Malezji. Do sekcji "Focus: Malezja" wybrane zostały najciekawsze produkcje tego kraju z ostatnich lat, m.in. nagrodzony w Rotterdamie i Pusan film "Miłość wszystko zwycięża" (2006, reż. Tan Chui Mui).
6. Festiwal Filmowy Pięć Smaków potrwa w Warszawie do 30 października. Organizatorem imprezy jest Fundacja Sztuki Arteria.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...