V Edycja Nostalgia Festival Poznań poświęcona będzie muzyce wybitnego ormiańskiego mistyka, duchowego nauczyciela i kompozytora - Gieorgija Gurdżijewa - poinformowała rzeczniczka festiwalu Anna Reichel.
StevenTsitsos
Gurdjieff-Song of the Aisors
Festiwal rozpocznie się 19 października i potrwa dwa dni, podczas których zaplanowano koncerty, pokazy filmowe i spotkania z artystami.
Ideą wydarzenia jest łączenie klasycznych nurtów muzyki różnych narodów. "Twórczość Gurdżijewa wpisuje się w tematykę tegorocznej edycji Festiwalu Teatralnego Malta, który poświęcony był budowaniu mostów między Azją a Europą a jego twórczość idealnie wpisuje się w idee naszego festiwalu" - powiedziała PAP Reichel.
19 października, w pierwszym dniu festiwalu wariacje na temat twórczości Gurdżijewa zagrają dwaj młodzi pianiści i kompozytorzy jazzowi Marcin Masecki i Piotr Orzechowski.
Drugiego dnia będzie można usłyszeć koncert "Kiedy Wschód spotyka Zachód. Muzyka Gieorgija I. Gurdżijewa i Komitasa" w wykonaniu armeńskiego zespołu The Gurdijeff Folk Instrument Ensemble pod dyrekcją Levona Eskeniana z gościnnym udziałem doskonałej pianistki Lusine Grigoryan.
W programie, oprócz koncertów, znajdą się również filmy - klasyka kina armeńskiego - z muzyką Tigrana Mansuriana oraz spotkania z artystami i "Rozmowy przy instrumentach", czyli cykl rozmów o relacji instrument - zapis - improwizacja, o mistycznym duchu muzyki oraz o dialogu muzyki z obrazem.
Gieorgij Iwanowicz Gurdżijew (ur. ok. 1870 r. - zm. 1949 r.) - swoje inspiracje - zarówno mistyczne jaki i muzyczne - czerpał z krzyżujących się na Kaukazie i na terenie dawnej Persji kultur i tradycji różnorodnych grup etnicznych (Kurdów, Persów, Turków, Ormian, Azerów, Gruzinów, Tatarów, Żydów czy Rosjan) i wspólnot religijnych (takich jak manichejczycy, zoroastrianie, chrześcijanie prawosławni i nestorianie, taiości, buddyści czy muzułmanie).
"Sam Gurdżijew to niestrudzony poszukiwacz prawdy o człowieku, twórca +świętych tańców+ i założyciel Instytut Harmonijnego Rozwoju Człowieka - stał się obiektem zainteresowania i źródłem inspiracji dla takich artystów jak Peter Brook, Jerzy Grotowski czy Keith Jarret" - powiedziała PAP Reichel.
Tradycją Festiwalu Nostalgia jest projekt Silent Nostalgia, czyli słuchanie muzyki w ciszy, na bezprzewodowych słuchawkach udostępnianych nieodpłatnie w różnych miejscach Poznania m. in. w Muzeum Narodowym, Starym Browarze i poznańskich liceach.
Festiwal jest organizowany od 2007 r. przez poznańską Fundację Malta.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.