Ze Śląska do nieba

Święta Jadwiga, święty Jacek, błogosławiony ks. Emil Szramek... – tych patronów kojarzy się najczęściej ze śląskim regionem.

Tymczasem w najnowszej publikacji księdza Jana Kochela znalazło się miejsce aż dla 47 postaci pochodzących, związanych, lub szczególnie czczonych na Śląsku.

W wydanej nakładem Księgarni św. Jacka książce „Świadkowie prawdy z tej ziemi. Śląscy święci i błogosławieni w rytmie lectio divina” spotykamy także cieszących się od wieków ogromną popularnością w regionie św. Annę, św. Barbarę, czy św. Floriana. Znalazło się tutaj także miejsce dla błogosławionych śląskich męczenników II wojny światowej, sług bożych z tego okresu, czy świadków wiary z tej ziemi, wśród których odnajdujemy nazwiska zarówno księży Franciszka Blachnickiego, czy Teodora Christopha, jak i kardynała Augusta Hlonda, którego w roku 2013 wspominać będziemy szczególnie często, a to za sprawą roku mu poświęconego, o czym więcej można przeczytać tutaj.

Ks. Kochel przybliża nam więc sylwetki tych, którzy – jak zauważył biskup Jan Kopiec - „umieli zachwycić się Bożą otwartością”. Korzystając z metody lectio divina autor ma jednocześnie w pamięci słowa Benedykta XVI o tym, że „interpretacja Pisma świętego nie byłaby pełna, gdybyśmy nie wysłuchali również tych, którzy naprawdę żyli słowem Bożym, czyli świętych”, a „każdy święty jest jakby promieniem światła wychodzącym ze Słowa Bożego”. 

Czytaj, rozważaj, módl się i żyj Słowem – powraca do nas nieustannie w czasie lektury „Świadków prawdy tej ziemi” – książki, w której czytelnikowi zadaje się także mnóstwo ważnych pytań: w jaki sposób interpretować współczesny wzrost prześladowań chrześcijan? Jak wyrażamy dziś naszą wiarę w życie wieczne? Jak na nowo uczyć się dialogu – w rodzinach, parafiach, miejscach pracy, szkołach?

***

Tekst z cyklu Mała Biblioteczka Śląska

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama