Konkurs literacki pod tytułem "Co w moim dzisiejszym życiu znaczy Auschwitz?" ogłosiło Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau wspólnie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich - podało we wtorek biuro prasowe Muzeum.
Celem konkursu jest pielęgnowanie pamięci o ofiarach niemieckiego obozu Auschwitz i wszystkich ofiar Holokaustu, a także kształtowanie i rozwijanie wrażliwości na niesprawiedliwość i krzywdę ludzką, w szczególności wśród młodego pokolenia. Nagrody i wyróżnienia zostaną przyznane w trzech kategoriach: uczniów gimnazjów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych.
Zdaniem Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz konkurs jest okazją do głębszej, osobistej refleksji nad tym, czym był Auschwitz. "Edukacja na temat tego symbolu głęboko zakorzenionej nienawiści, okrucieństwa i dyskryminacji jest niezwykle istotna, uzmysławia nam bowiem, że instytucje demokratyczne i prawa człowieka nie są nam dane ot tak sobie, raz na zawsze - należy je stale chronić i pielęgnować, a gdy trzeba, walczyć o nie. Tak aby zbrodnia Auschwitz nigdy więcej się nie powtórzyła i nigdy nie zrodziła się w ludzkich umysłach" - powiedziała prof. Lipowicz.
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński dodał, że nie sposób zrozumieć dzisiejszej Europy bez poznania Auschwitz. "Nie można bez Auschwitz zrozumieć dzisiejszego człowieka. Hasło +nigdy więcej+ nie przebrzmiało i każde pokolenie musi pojąć ciężar wyzwania, jakie stawia pamięć" - powiedział.
Muzeum podało, że praca - maksymalnie do czterech stron maszynopisu - może być przygotowana w dowolnej formie literackiej: wywiadu, rozprawki, eseju, opowiadania lub reportażu. Termin ich nadsyłania upływa 31 stycznia przyszłego roku.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...