„Dialog” to hasło przewodnie VII Dni Jana Pawła II, które rozpoczną się 6 listopada w Krakowie. W ramach wydarzenia zaplanowano sesje naukowe, dyskusje, wystawy i koncerty. Ich celem jest upamiętnienie papieża oraz popularyzacja jego myśli i nauczania, głównie wśród młodych ludzi.
W ramach wydarzenia w auli Collegium Novum UJ odbędzie się międzynarodowe sympozjum naukowe pt. „Wokół koncepcji dialogu Jana Pawła II”. Jego otwarcia dokona kard. Stanisław Dziwisz oraz prof. dr hab. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Podczas spotkania ks. prof. dr hab. Jan Wal z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie będzie mówił na temat dialogu u Jana Pawła II. Z kolei abp Mieczysław Mokrzycki wygłosi wykład pt. „Jan Paweł II - człowiek dialogu. Refleksje teologa”. Podczas spotkania głos zabierze m.in. prof. dr hab. Stanisław Grygiel z Papieskiego Instytutu Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, prof. dr hab. Władysław Stróżewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. dr hab. Mieczysław Tomaszewski z Akademii Muzycznej w Krakowie.
Zaplanowano ponadto sympozjum pt. „Dialog z wiecznością”, a także sesję naukową pt. „Dialog a walka duchowa”.
Dniom Jana Pawła II będą towarzyszyły koncerty, wystawa fotografii oraz program artystyczny. Wydarzenie zakończy się Mszą św., której w Sanktuarium bł. Jana Pawla II będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
„Celem VII Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie postaci bł. Jana Pawła II i jego bogatego dorobku w dziedzinie nauki i kultury wśród społeczności akademickiej Krakowa i Małopolski. Hasłem tegorocznej edycji jest Dialog. Wszyscy wiemy, jak ważny były dialog dla Ojca Świętego, jako Pasterza Kościoła Powszechnego” - powiedział KAI rektor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Władysław Zuziak. „Zostanie on na zawsze zapamiętany jako papież prowadzący dialog ze współczesnym światem, z całym bogactwem różnych kultur i wyznań. Według Jana Pawła II dialog jest dowodem dojrzałości człowieka, jego otwartości na drugiego oraz nieodłącznym składnikiem pokoju” - podkreślił.
„Mam nadzieję, że program VII Dni Jana Pawła II, który obejmuje sympozja naukowe, koncerty i spektakle pozwoli nam zgłębić ideę dialogu w nauczaniu naszego Wielkiego Rodaka i skłoni nas do jej stosowania w życiu” - zaznaczył rektor.
Dni organizowane są przez krakowskie uczelnie od 2006 r., a ich celem jest popularyzacja nauczania i myśli Jana Pawła II. Tegoroczne wydarzenia koordynuje Uniwersytet Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W organizację dni włącza się również Krosno, Nowy Sącz, Oświęcim i Tarnów, które przygotowują debaty i koncerty.
Szczegółowy program znajduje się na stronie www.jp2.krakow.pl
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?