Tango Piazzolla

"Tango Piazzolla" - taki tytuł nosi muzyczno-taneczne przedstawienie do muzyki legendarnego argentyńskiego kompozytora, twórcy stylu muzycznego nuevo tango, Astora Piazzolli, którego premiera odbędzie się dziś na scenie Teatru Rampa w Warszawie.

"Tango Piazzolla" oddaje klimat argentyńskiej knajpki, miejsca, do którego ludzie przychodzą po to, by ze sobą tańczyć. Za pośrednictwem piosenek i tańca aktorzy opowiadają o trudnych odcieniach miłości, o zdradzie, tęsknocie, samotności, nienawiści i o śmierci.

"Tango to jest taniec uwodzący zarówno tańczących, jak i widza, który dopatruje się w nim wszelkiego rodzaju emocji. Jak powiedział Jorge Luis Borges, tango jest bezpośrednim wyrazem czegoś, co poeci często próbowali opowiedzieć słowami" - tłumaczył dziennikarzom Witold Mazurkiewicz, który wspólnie z Robertem Talarczykiem wyreżyserował spektakl. Wspólnie też zaprojektowali scenografię do przedstawienia.

Autorką tekstów do muzyki Piazzolli jest Anna Burzyńska, literaturoznawczyni, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednocześnie współgospodyni Krakowskiego Salonu Poezji, pisarka, dramatopisarka i scenarzystka. Choreografię do spektaklu opracował Jakub Grzybek, który tajniki tanga zgłębiał w Buenos Aires.

Na scenie występują m.in. Kamila Boruta-Hycnar, Dominika Łakomska, Sylwia Najah, Piotr Bułka, Konrad Marszałek, Rafał Supiński oraz gościnnie Tamara Arciuch i Stefano Terrazzino.

Twórczość Astora Piazzolli (1921-1992) obejmuje prawie pięćdziesiąt płyt. W ciągu ostatnich dziesięciu lat życia napisał ponad trzysta tang, pięćdziesiąt ścieżek muzycznych do filmów, pisał także tematy muzyczne do dzieł teatralnych i baletowych. Za muzykę filmową otrzymał europejską nagrodę Cezara. W 1993 roku był nominowany do nagrody Grammy Awards za "Oblivion" w kategorii "najlepsza kompozycja instrumentalna". Był wirtuozem gry na bandoneonie.

Piazzolla jest twórcą stylu muzycznego nuevo tango, w którym tango nie jest przeznaczone do tańczenia, lecz jest kunsztownie stylizowaną muzyką do słuchania, wzbogaconą o elementy jazzu oraz muzyki klasycznej i symfonicznej. Znawcy tanga mówią, że przeniósł on tango z sal tanecznych do koncertowych. Argentyński pisarz Ernesto Sabato uznał, że "muzykę Buenos Aires trzeba dzielić na okres przed Piazzollą i po Piazzolli".

Prapremiera "Tanga Piazzolli" odbyła się w 2007 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

BambaMaker Astor Piazzolla - Libertango

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama