"Bóg reżyserów"

15 listopada rusza Przegląd Filmów Wartościowych i seminarium "Sacrum w filmie"

Instytut Wiedzy o Kulturze Wydziału Teologicznego UKSW od kilku lat swoją działalnością udowadnia, że w dominującym w kinie nurcie sensacji i taniej rozrywki można znaleźć także wiele filmów o wybitnych walorach artystycznych i duchowych. W tym celu Instytu organizuje Przegląd Filmów Wartościowych „Prześwit”, którego czwarta edycja odbędzie się w dniach 15-20 listopada kinie „Świt” na warszawskiej Pradze oraz na terenie kampusu UKSW. Oficjalnego otwarcia przeglądu dokona popularna prezenterka Grażyna Torbicka.

Tegoroczne hasło przewodnie - „Bóg reżyserów” – przewijać się będzie zarówno podczas seminarium naukowego, jak i przeglądzie filmowym prezentującym dzieła wybitnych twórców: wierzących, poszukujących i wadzących się z Bogiem, takich jak Michael Haneke, Krzysztof Kieślowski, Louis Bunuel, Krzysztof Zanussi, Bruno Dumont i wielu innych.

Jak zwracają uwagę organizatorzy, prakktycznie każdy z wielkich reżyserów próbował dotknąć w swej twórczości tematyki religijnej, nieraz czyniąc z niej wyróżnik swej twórczości jak w przypadku Tarkowskiego i Zwiagincewa, a niekiedy wadząc się z religią i Bogiem jak czyni to Bergman czy negując wręcz Jego istnienie jak Bunuel czy Dumont. Niezależnie od deklarowanej religii, wiary bądź niewiary, tematyka religijna wpleciona jest w wiele wybitnych filmów, stanowiąc stały, nieusuwalny ich wymiar.

Zdaniem organizatorów przeglądu pojęcie „Bóg reżyserów” nie oznacza więc jedynie wiary w Boga określonej religii czy wizji Boga obecnej w takim czy innym filmie, ale określa najgłębszy punkt odniesienia, z którego życie ludzkie, aby było ujęte w całej pełni, powinno być rozpatrywane. Ów Bóg reżyserów może ukrywać się pod pojęciem człowieka, dobra, postępu, prawdy czy sprawiedliwości, ale zawsze będzie On rzeczywistością radykalnie przekraczającą ziemski i skończony horyzont ludzkiej egzystencji.

Przegląd rozpocznie seminarium naukowe „Film jako miejsce teologiczne. Objawienia ukryte w filmie” w dniu 15 listopada w siedzibie UKSW (Dewajtis 5, sala 223) o godz. 13:00. Wśród prelegentów, obok pracowników Instytutu Wiedzy o Kulturze Wydziału Teologicznego UKSW znajda się wybitni znawcy kina: dr Seweryn Kuśmierczyk z UW, prof. Iwona Kolasińska-Pasterczyk z UJ, prof. Mariola Marczak z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i ks. prof. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego, który o godz. 19:00 oficjalnie otworzy Przegląd z Grażyną Torbicką. Pierwszym prezentowanym obrazem będzie głośny i nagrodzony tegoroczną Złotą Palmą w Cannes film Michaela Haneke pt. „Miłość”.

W trakcie Przeglądu będą miały miejsce spotkania z filmoznawcami oraz reżyserami – Markiem Piwowskim i Krzysztofem Zanussim, projekcja z muzyką na żywo (podczas filmu „Ziemia” Aleksandra Dowżenki) prelekcje oraz inne wydarzenia. Szczególnie interesująco zapowiadają się pokazy wartościowych filmów w klatce schodowej na warszawskim Bródnie (Niezależne Kino Klatka, ul. Krasnobrodzka 13) oraz projekcja filmu na ścianie bloku (projekt Latające Kino ) – na obydwa wydarzenia wstęp jest wolny. Program i więcej informacji: www.przeswit.eu


 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FILM, KINO, UKSW

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama