Kamorra sponsoruje piosenkarzy

Kamorra sponsoruje piosenkarzy, wykonawców tradycyjnych neapolitańskich ballad i piosenek w rytmie disco oraz zmusza lokalne stacje telewizyjne i radiowe do nadawania ich utworów. Takie są ustalenia śledztwa, w wyniku którego aresztowano 12 mafiosów.

Włoskie media poinformowały, że na wniosek prokuratury do walki z mafią w Neapolu karabinierzy aresztowali w rejonie tego miasta mafiosów i ich pomocników z gangu powiązanego z najpotężniejszym klanem kamorry, Casalesi.

Oprócz zwyczajowej działalności przestępczej, jaką jest wymuszanie haraczy i handel narkotykami, zajmowali się oni także muzyką. Zmuszali tamtejsze stacje radiowe i telewizyjne do nadawania piosenek i teledysków swych podopiecznych, a organizatorów festynów i innych publicznych imprez oraz restauratorów do zapraszania tych właśnie popularnych wykonawców muzyki pop i disco. Ten gatunek neapolitańskiej muzyki nosi nazwę: neomelodica.

W niektórych utworach można odnaleźć apologię mafii i bezpośrednie odniesienia do przestępczego stylu życia.

Wśród artystów, których mafia kazała angażować, była narzeczona przebywającego w więzieniu bossa Giuseppe Esposito znana pod artystycznym pseudonimem Ida D'Amore.

Śledztwo wykazało, że artyści ci dostawali tylko część swoich gaż. Większość ich honorariów trafiała do kasy mafijnego klanu.

A my dziś posłuchamy, jak śpiewa Ida D'Amore:

00past Ida D'amore- Ti amo e Ti odio.m4v

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama