Szopki ruchome i kukiełkowe, maski kolędnicze, formy do wypieku opłatków będzie można od czwartku oglądać na wystawie "W godni czas. Twórcy ludowi o Bożym Narodzeniu" w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Wizyta w Muzeum Śląskim będzie okazją do obejrzenia rozmaitych prac twórców ludowych z różnych zakątków kraju. Wśród eksponatów znalazły się obrazy na szkle, repliki figur z lat międzywojennych do śląskich "betlejek" (szopek). "Zaprezentujemy różne typy szopek, m.in. domowe, kukiełkowe szopki obnośne oraz szopki krakowskie. Szczególnie cennymi i interesującymi zabytkami są: szopka kukiełkowa autorstwa Anny i Józefa Hulków z Łękawicy koło Żywca oraz prace wybitnych szopkarzy krakowskich Mariana Dłużniewskiego, Zbigniewa Gillerta i Jana Kirsza" - poinformowało Muzeum Śląskie.
W przypadku malarstwa na szkle zaprezentowane zostaną prace m.in. twórców z Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, Gorców, a także Kaszub. Najbardziej znani to Zdzisław Walczak, Władysław Walczak-Baniecki z Zakopanego, Jan Fudala z Rabki, Maria Gatnar-Guzy z Wisły, Rozalia Szypułowa z Czechowic-Dziedzic i Włodzimierz Ostoja-Lniski z Czerska na Kaszubach. Stworzone przez nich obrazy przedstawiają sceny z adoracji przy żłóbku, ucieczki do Egiptu oraz bożonarodzeniowe obrzędy. Do tych tematów nawiązują również prezentowane na ekspozycji rzeźby, m.in. autorstwa Antoniego Toborowicza z Woli Libertowskiej nad Pilicą.
Ekspozycję uzupełnia bogata kolekcja masek kolędniczych, słomianych pająków - ozdób wieszanych w izbie, wycinanek z papieru oraz żelaznych form do wypieku opłatków. "Formy do opłatków to duża rzadkość. Dawniej przy kościołach wypiekano w nich opłatki z pszennego ciasta. Prezentowane przez nas formy pochodzą prawdopodobnie z końca XIX wieku" - powiedziała PAP Małgorzata Paul z Muzeum Śląskiego.
Wystawa "W godni czas. Twórcy ludowi o Bożym Narodzeniu" będzie otwarta od czwartku do 15 lutego 2013 roku.
Jej głównym zadaniem jest podniesienie poczucia wartości twórcy.
Kiedyś taniec przenikał do tego stopnia życie ludzi, że był nawet wyrazem modlitwy. #Rok_Tischnera