Krasnoludki na placu Konopnickiej?

9,4 mln zł będzie kosztowała budowa placu im. Marii Konopnickiej w Suwałkach (Podlaskie) i wytyczenie szlaku krasnoludków im. poetki. Urząd Miejski w Suwałkach otrzymał ponad 8 mln zł dofinansowania na inwestycję ze środków unijnych.

Nowy plac im. Marii Konopnickiej ma być gotowy do końca kwietnia 2014 roku. Zostanie sfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego w kwocie 8,3 mln zł. Plac powstanie w centrum miasta. Ponad rok temu powstał w tym miejscu nowy pomnik Marii Konopnickiej.

Powstaną tam także dwie fontanny, amfiteatr i wyodrębnione miejsca zabaw dla dzieci. W ramach projektu zostanie wytyczony w Suwałkach szlak krasnoludków im. Marii Konopnickiej. Jak poinformował PAP rzecznik prezydenta Suwałk Jarosław Filipowicz, idea jest taka, że zostanie wykonanych 8 krasnoludków z brązu, które staną na specjalnych podstawach przy obiektach sfinansowanych z funduszy unijnych. Jeden z nich stanie na placu im. Marii Konopnickiej.

Filipowicz dodał, że projekt ma promować związek poetki z Suwałkami oraz nowe inwestycje unijne w mieście. Plac wybuduje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z Gołdapi, które we wrześniu 2011 roku wygrało przetarg na realizację inwestycji. Jak informują władze Suwałk plac im. Marii Konopnickiej ma być wykorzystywany do organizacji wystaw, koncertów, festiwali oraz takich imprez jak miejski Sylwester.

Maria Konopnicka - poetka i nowelistka okresu realizmu, publicystka, tłumaczka i działaczka na rzecz praw kobiet - urodziła się w 1842 roku w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama