Internet nie wykończył książek

Wbrew potocznym opiniom media cyfrowe nie wywołały wśród Polaków gwałtownego spadku czytelnictwa. Wartość sprzedaży książek zmniejszyła się w 2012 r. tylko minimalnie - stwierdza "Rzeczpospolita".

Jak szacuje Biblioteka Analiz, rynek książki wcale nie skurczył się mocno w 2012 r., bo tylko o 1-2 proc. W 2011 r. firma określała jego wartość na 2,7 mld zł.

Z kolei firma PwC przewiduje, że w najbliższych latach sprzedaż książek będzie powoli rosła. Według analityków PwC w 2013 r. rynek ma być wart 619 mln dol., a w 2016 r. - 642 mln dol. Prognozy te nie uwzględniają wydawnictw edukacyjnych.

Eksperci PwC wskazują, że motorem napędowym w najbliższym czasie będą e-booki - teraz wartość tego rynku to mniej niż 10 mln zł, ale do 2016 r. rynek e-książek wraz z podręcznikami ma wzrosnąć aż do 106 mln dol.

Mimo to branżę niepokoją możliwe konsekwencje spowolnienia gospodarczego. "Może się zdarzyć, że niektórzy zachodni wydawcy zaczną się wycofywać z Polski" - mówi Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki i wydawnictwa Wolters Kluwer Polska. Jak stwierdza "Rz", forpocztą exodusu jest wydawnictwo Weltbild Polska (właściciel Świata Książki), które zdecydowało się na sprzedaż polskiego biznesu.

«« | « | 1 | » | »»
Komentowanie dostępne jest tylko dla .