Film dokumentalny Marcina Koszałki "Będziesz legendą, człowieku", w którym reżyser odsłania kulisy Euro 2012, przyglądając się polskiej reprezentacji w trakcie mistrzostw oraz zachowaniu polskich kibiców, trafi na ekrany kin 15 marca.
"Kamera Koszałki towarzyszy piłkarzom przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, docierając w miejsca i rejestrując momenty, jakich nigdy nie udało się pokazać żadnej stacji telewizyjnej" - tak opisuje film jego dystrybutor, firma Kino Świat.
"Chwile słabości, triumfu, rozczarowania - po raz pierwszy, bez cenzury, prezentowane z perspektywy samych piłkarzy. Pierwszoplanowymi bohaterami filmu są Damien Perquis, zmagający się z trudnościami z adaptacją w polskiej kadrze, oraz twardziel i dobry duch drużyny Marcin Wasilewski" - czytamy o dokumencie.
Film Koszałki to opowieść o Euro 2012: piłkarzach i kibicach, ich nadziejach i rozczarowaniach. Głównymi bohaterami są grający w polskiej reprezentacji Perquis i Wasilewski, a bohaterem zbiorowym - kibice.
Zdjęcia realizowano na długo przed turniejem, jeszcze podczas przygotowań polskiej drużyny. Po rozpoczęciu Euro 2012 ekipa filmowa towarzyszyła piłkarzom m.in. w warszawskim hotelu Hyatt. Zdjęcia kręcone były także w strefach kibica: w Warszawie przez operatora Wojciecha Staronia oraz w Krakowie i Wrocławiu przez Arkadiusza Jakubowskiego i Przemysława Kamińskiego.
"Nigdy nie robię filmów czarno-białych. W tym filmie będzie i dramat, i radość, i nadzieja. To wszystko będzie się przeplatać, emocje będą się zmieniały" - zapowiedział Koszałka.
Jak przyznał reżyser, najbardziej przejmujące było dla niego "wszystko, co działo się dzień po porażce" polskiej reprezentacji. "Dla mnie zaskoczeniem jest to, że Polacy mimo głodu sukcesu, nie skreślili piłkarzy. Dalej byli za nimi" - mówił twórca filmu.
Marcin Koszałka (ur. 1970) to reżyser filmów dokumentalnych (np. nagradzanych "Takiego pięknego syna urodziłam" z 1999 r. i "Deklaracja nieśmiertelności" z 2010 r.), a także ceniony operator. Jest autorem zdjęć m.in. do: "Pręg" Magdaleny Piekorz, "Rysy" Michała Rosy, "Rewersu" Borysa Lankosza i "Uwikłania" Jacka Bromskiego. Za swój krótkometrażowy dokument "Deklaracja nieśmiertelności" Koszałka zdobył nagrodę na ubiegłorocznym festiwalu w Karlowych Warach.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.