Poczucie tajemnicy, przestrzeń, której umysł nie jest w stanie ogarnąć. Niektóre prace wręcz budzą duszę do medytacji.
Wybór 140 prac wykonanych przez artystów ze 120 krajów prezentowanych podczas Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie można podziwiać w opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej.
Już po raz piąty opolska GSW – jako jedna z dwóch krajowych galerii – pokazuje najlepsze prace grafików z całego świata.
Wybór dokonany przez kurator Aleksandrę Janik miał na celu zaprezentowanie trendów panujących we współczesnej sztuce graficznej. Stąd wielość technik graficznych i tematów obecnych w opolskiej galerii.
Wystawa zrobiła na mnie wrażenie. Nie mam zamiaru udawać, że znam się na współczesnej sztuce. Ale może nie wszystko trzeba rozumieć?
Grafiki, które obejrzałem w GSW, przede wszystkim budzą poczucie tajemnicy, tworzą przestrzeń, której umysł – przy najmniej mój – nie jest w stanie ogarnąć. Ale nie pozostawiają obojętnym – rodzą wiele skojarzeń, myśli i uczuć, których nie sposób wyrazić. Niektóre prace wręcz budzą duszę do medytacji.
Na szczęście – może z jednym czy dwoma wyjątkami – dzieła te nie są prowokacjami mającymi na celu przede wszystkim szokować widza.
***
Gdzie jest grafika? W poszukiwaniu nowych znaczeń. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Wystawa czynna do 10 marca.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?