Grafika wybitna

Poczucie tajemnicy, przestrzeń, której umysł nie jest w stanie ogarnąć. Niektóre prace wręcz budzą duszę do medytacji.

Wybór 140 prac wykonanych przez artystów ze 120 krajów prezentowanych podczas Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie można podziwiać w opolskiej Galerii Sztuki Współczesnej.

Już po raz piąty opolska GSW – jako jedna z dwóch krajowych galerii – pokazuje najlepsze prace grafików z całego świata.

Wybór dokonany przez kurator Alek­sandrę Janik miał na celu zapre­zentowanie trendów panujących we współczesnej sztuce graficznej. Stąd wielość technik graficznych i tematów obecnych w opolskiej galerii.

Wystawa zrobiła na mnie wrażenie. Nie mam zamiaru uda­wać, że znam się na współczesnej sztuce. Ale może nie wszystko trzeba rozumieć?

Grafiki, które obejrzałem w GSW, przede wszystkim budzą poczucie tajemnicy, two­rzą przestrzeń, której umysł – przy najmniej mój – nie jest w stanie ogarnąć. Ale nie pozostawiają obojętnym – rodzą wiele skojarzeń, myśli i uczuć, których nie sposób wyra­zić. Niektóre prace wręcz budzą duszę do medytacji.

Na szczęście – może z jednym czy dwoma wy­jątkami – dzieła te nie są prowo­kacjami mającymi na celu przede wszystkim szokować widza.

***

Gdzie jest grafika? W poszukiwaniu nowych znaczeń. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Wystawa czynna do 10 marca.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, SZTUKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama