Shanties

Kilkanaście koncertów będzie można usłyszeć podczas tegorocznego XXXII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties, który rozpocznie się w czwartek w Krakowie. Gośćmi imprezy będą m.in. pisarka i dziennikarka Monika Szwaja oraz nurek wrakowy Tomasz Stachura.

8CarringtoN8 Andrzej Korycki - Kołysanka SZANTY

Jak powiedziała PAP przedstawicielka biura festiwalowego Shanties, tegoroczna edycja będzie poświęcona przede wszystkim Bałtykowi, pieśniom o morzu i żeglarzach bałtyckich. "Staramy się, by poszczególne edycje różniły się tematycznie. W tym roku motywem festiwalu będzie nasze rodzime Morze Bałtyckie" - mówiła przedstawicielka biura festiwalowego Shanties.

Wydarzenia w ramach festiwalu odbędą się głównie w Centrum Kultury Rotunda oraz w Tawernie Żeglarskiej Stary Port.

Imprezie, jak co roku, będzie towarzyszył szereg konkursów, m.in. o Grand Prix festiwalu, o nagrodę prezydenta miasta, nagrodę publiczności, nagrodę za wierność szancie klasycznej. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi podczas gali finałowej w niedzielę.

32. święto szant rozpocznie koncert "Bałtycki Blues". Wystąpią na nim tacy wykonawcy muzyki żeglarskiej jak: Formacja, Kasa Chorych, a także artyści: Andrzej Korycki, Dominika Żukowska, Krzysztof Kowalewski, Waldemar Mieczkowski, Jerzy Porębski.

W czwartek na koncercie "Bałtycko-Kaszubskie opowieści", oprócz polskich zespołów fani szant usłyszą grupę z Rosji - Rosyjską Szanty Grupę, i z Estonii - (VLY) Vaikeste Lootspillide Uhing - Stowarzyszenie Małych Akordeonów.

Prezentacja piosenki żeglarskiej i turystycznej "Krajobrazu falowanie" odbędzie się w sobotę. Publiczność posłucha zespołów: Atlantyda, Bez Jacka, Klang, Słodki Całus od Buby, oraz pojedynczych wykonawców, m.in. Mirosława Kowalewskiego, Martę Śliwę, Grzegorza Tyszkiewicza.

W niedzielnym, finałowym koncercie "Dookoła Bałtyku" wystąpią m.in.: duet Flash Creep, Orkiestra Samanta, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Chór Akademii Marynarki Wojennej, a także Mieczysław Folk, Ryszard Muzaj, Marek Szubrawski.

Przedstawicielka biura festiwalowego Shanties zachęciła do wzięcia udziału w imprezach towarzyszących festiwalowi m.in. w spotkaniu ze słynnym nurkiem Tomaszem Stachurą, który w sobotę opowie o swoich podwodnych wyprawach na zatopione statki. Powie też, dlaczego Bałtyk jest dla nurków wrakowych jednym z najciekawszych akwenów na świecie.

Z kolei w piątkowy wieczór, podczas spotkania "Pływać może każdy głupi", o swoich morskich przygodach opowie pisarka i dziennikarka Monika Szwaja."Nie wiem, czy krakowska elegancja wytrzyma aż taką szczerość, ale wciąż jestem zdania, że pływać może każdy głupi. Bo oto ja: niewysportowana stara gropa z wszystkimi istniejącymi dolegliwościami, od kilku już lat pływam po kilka tygodni w roku na najpiękniejszym statku świata - Darze Młodzieży. Żeglowałam też, jako +załoga+ bardzo przyjemnego katamarana, po bajkowych wodach Karaibów. No i jakoś się nie utopiłam - trochę cudem, a trochę dzięki pomocnym ramionom przyjaciół" - napisała na swoim blogu Szwaja.

Podczas Shanties nadarzy się możliwość wzięcia udziału w warsztatach takielarskich. Ich uczestnicy nauczą się starej żeglarskiej sztuki wiązania węzłów i splotów, umiejętności niezbędnej na pokładach żaglowców.

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. W piątkowe południe wystąpi dla nich sekstet wokalny Klang, a w sobotę formacja Zejman i Garkumpel. Oba zespoły opracują repertuar utworów o tematyce morskiej specjalnie z myślą o dzieciach. Przewidziano też konkursy, zagadki i zabawy ruchowe.

Organizatorem festiwalu jest Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki Hals, a współorganizatorem Młodzieżowy Klub Morski Szkwał.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama