Poseł Marek Plura (PO) zapowiedział w czwartek, że będzie wnioskował w Sejmie o wznowienie prac nad poselskim projektem zmian w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym w sprawie nadania śląskiej mowie statusu języka regionalnego.
Poselski projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych zmierzający do nadania tzw. etnolektowi śląskiemu (etnolekt - język, dialekt lub gwara używane przez wyodrębnioną grupę etniczną) statusu języka regionalnego został złożony blisko rok temu - 30 marca. Pod inicjatywą podpisało się 65 posłów z różnych klubów i różnych regionów kraju.
Pierwsze czytanie projektu w sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych odbyło się 30 sierpnia ub. roku. "Komisja przyjęła wówczas uchwałę, w której stwierdza się, iż dalsze prace nad tym projektem będą kontynuowane, kiedy komisja otrzyma stanowisko rządu w tej sprawie. Takiego stanowiska jak dotąd nie ma i najprawdopodobniej nie będzie, ponieważ Rada Ministrów przyjęła, że nie będzie się odnosiła do tego konkretnego projektu poselskiego" - powiedział PAP w czwartek Plura.
Od tego czasu - jego zdaniem - projekt jest w zawieszeniu. "Jedni twierdzą, że brak stanowiska rządu to też stanowisko i powinniśmy ruszyć z pracami do przodu; dla innych brak stanowiska rządu, to znak, że należy ten projekt przytrzymać, doczekać do końca kadencji, wtedy projekt przestanie istnieć, bo jako nierozpatrzony nie będzie miał szans w przyszłej kadencji Sejmu" - powiedział poseł PO.
Plura zapowiedział, że o wznowienie prac nad poselskim projektem zmiany w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym będzie wnioskował podczas przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu.
Zamierza także zwrócić się do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o to, by sejmowe służby prawne przeanalizowały opinię prof. Franciszka Antoniego Marka - wykładowcy jednej z uczelni w Opolu, który jako jeden z ekspertów poproszonych przez Biuro Analiz Sejmowych opiniował możliwość nadania statusu języka regionalnego etnolektowi śląskiemu.
Zdaniem Plury autor opinii znieważył w niej wnioskodawców oraz osoby zaangażowane w sprawę. "Są wielokrotnie lżeni poprzez nazywanie ich m.in. bezczelnymi arogantami" oraz "kłamcami", "są oskarżani (...) o celowe działanie na szkodę Rzeczpospolitej" - napisał w oświadczeniu Plura.
Poseł poinformował również, że rozważane jest złożenie wniosku do Kopacz "o wycofanie tej opinii z procesu legislacyjnego". "Jestem przekonany o nikłej wartości merytorycznej tego dokumentu" - powiedział PAP Plura.
Obecnie status języka regionalnego ma w Polsce tylko język kaszubski, którym posługuje się 106 tys. osób. Natomiast etnolektem śląskim posługuje się na co dzień - według danych statystycznych - 509 tys. osób (starania o nadanie mowie śląskiej statusu języka regionalnego poparli w specjalnych uchwałach radni śląskich miast, m.in. Chorzowa, Rudy Śląskiej oraz powiatu pszczyńskiego).
Status języka regionalnego pozwoliłby na finansowanie z budżetu państwa lekcji języka śląskiego w takiej odmianie, w jakiej jest używany w okolicy zamieszkania uczniów na wszystkich szczeblach edukacji. Wsparcie finansowe zyskałyby także organizacje krzewiące kulturę śląskiej mowy, zaś obywatele w drodze referendum mogliby stanowić o używaniu tego języka w urzędach oraz w nazwach miejscowych.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.