Członkowie zespołu Sex Pistols a także angielscy politycy są bohaterami książki Jona Savage'a "England's Dreaming: Sex Pistols i Punk-rock". Publikacja opisująca muzyczno-polityczne losy Wielkiej Brytanii przełomu lat 70 i 80. trafiła właśnie do księgarń.
"Punk funkcjonuje jako dawny styl pop, który nadal inspiruje i atakuje poprzez media angielskie elity. Jego długi okres dominacji w brytyjskim popie przeminął, został wymazany przez eksplozję muzyki dance w późnych latach 80. Dziś punk należy już do przeszłości, jako jeden z wielu angielskich snów, ale w latach 70. zachęcał do tego, by żyć intensywnie" - pisze Jon Savage w swojej książce.
Bohaterami "England's Dreaming" są nie tylko zespoły punkowe, jak Sex Pistols, The Clash czy Buzzcocks; są nimi także Winston Churchill, Margaret Thatcher i grupa The Beatles, traktowani jako ucieleśnienie zakłamania i drobnomieszczańskiej moralności powojennej Anglii.
Autor analizuje korzenie, przebieg i wygaśnięcie "punkowej rewolucji", która przetoczyła się przez Wielką Brytanię w połowie lat 70. Przedstawia jej dojrzewanie, traktując jako naturalną konsekwencję komercjalizacji kultury oraz kryzysu ekonomicznego, który dotknął Wyspy w latach 70. XX wieku. Wśród przyczyn powstania nowego ruchu wymienia m.in. obniżenie znaczenia rodziny, upadek marzeń generacji hipisów, powszechna dostępność do twardych narkotyków a także surowe uwarunkowania społeczno-polityczne.
Savage rekonstruuje artystyczne i pozasceniczne działania grupy Sex Pistols i jej menedżera Malcolma McLarena, umieszczając je w kontekście brytyjskich i amerykańskich trendów muzycznych i przemian społecznych.
"Punk był międzynarodową estetyką outsiderów: ciemny, plemienny, wyalienowany, pełen czarnego humoru (...) Dla każdego ówczesnego mieszkańca Wielkiej Brytanii, który poczuł się wyrzutkiem z powodu swej przynależności do klasy społecznej, seksualności, percepcji, płci, nawet wyboru, każdego, kto czuł się bezużyteczny, niegodny, zawstydzony, Sex Pistols byli maszyną przyciągającą (...) Punk zjednoczył stylistów z przedmieść, nastoletnich uciekinierów, zatwardziałych radykałów z lat 60., gejów i lesbijki, artystów, kiboli, intelektualistów, fanów big beatu, wyrzutków wszelkiej maści" - pisze.
Jon Savage (ur. 1953) to angielski dziennikarz muzyczny, współpracujący z takimi gazetami jak "The Observer" czy "Mojo". W latach 70. pisał o punk-rocku do magazynu "Sounds", największego obok "New Musical Express" i "Melody Maker" pisma muzycznego na Wyspach. Jego książka "England's Dreaming" posłużyła za podstawę dla programu telewizyjnego "Punk and the Pistols", produkcji BBC. Ostatnią pracą Savage'a jest "Teenage: The Creation of Youth Culture", wydana w 2007 r.
Książka "England's Dreaming: Sex Pistols i Punk-rock" Jona Savage'a ukazała się nakładem wydawnictwa Axis Mundi.
crysis69
Sex Pistols - God Save the Queen
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.