Słowa pełne światła

Święta Hildegarda fascynuje do dziś wielostronnością talentów i dokonań.

Słowa pełne światła   Mistyczne wizje i administrowanie włościami godziła ze sobą równie dobrze, jak obszerną twórczość z zakresu teologii i przyrodoznawstwa. Uprawiała niezłą poezję, układała pieśni.

Znała się na botanice i astronomii. Pisała o medycynie i leczyła.

Papieże, cesarze, książęta i rzesze zwykłych wiernych szukali u niej rady i pomocy. Zza klasztornej furty wyruszyła w podróż, by wygłaszać kazania nawołujące kler do poprawy obyczajów.

Czy dziś możemy sobie wyobrazić tak daleko idące uznanie dla charyzmatycznej postaci we współczesnym Kościele, gdzie często rozbrzmiewają uroczyste słowa o godności kobiety?

Osobowość Hildegardy nie mieści się ani w naszych wyobrażeniach o średniowieczu, ani w hagiograficznych ramkach, w jakie usiłował tę świętą wtłoczyć jej sekretarz Gotfryd i jego kontynuatorzy.

***

Mieliśmy dla Państwa 3 egz. "Słów pełnych światła", do których dołączyliśmy także książki-niespodzianki. Pytanie konkursowe było następujące: którego dnia wspominamy w Kościele katolickim św. Hildegardę z Bingen? Odpowiedź to 17 września, a nagrody otrzymują:

Andrzej Lubiewski z Gdańska, Marta Osiecka z Gdańska oraz Mariusz Goławski z miejscowości Tuchowicz

Gratulujemy, komplety prześlemy pocztą.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama