Wydarzeniem bez precedensu okazał się zorganizowany w Polsce po raz pierwszy międzynarodowy konkurs na plakat "Dekalog – droga życia".
Najpierw były ogromne obawy. – Trudno było przewidzieć, czy w dzisiejszym świecie znajdą się twórcy, którzy podejmą wyzwanie i czy w ogóle da się pogodzić język współczesnego designu z mówieniem o podstawowych sprawach duchowych i egzystencjalnych – przyznaje pomysłodawca konkursu Piotr Czadankiewicz z bielskiej Galerii Środowisk Twórczych. Nikt wcześniej nie odważył się na taką próbę.
Otwarta w GŚT podczas festiwalu „Sacrum in Musica” pokonkursowa wystawa najlepszych plakatów rozwiała wątpliwości. Okazało się, że nie tylko są twórcy plakatu zainteresowani tematem, ale też podczas poszukiwania właściwego dla tego tematu sposobu wypowiedzi pojawiły się bardzo ciekawe i poruszające propozycje artystyczne.
Do konkursu 276 plakatów zgłosiło 132 autorów z Polski, Białorusi, Chin, Japonii i Niemiec. Jury pod przewodnictwem prof. Romana Kalarusa, artysty grafika z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, dokonało oceny i na wystawę zakwalifikowało 40 prac 27 autorów. Pierwszą nagrodę otrzymała Ewa Bajek-Wein za zestaw plakatów „Dekalog według cyklu filmowego Krzysztofa Kieślowskiego”. Drugie miejsce zajął Wiesław Łysakowski za plakat „Nie cudzołóż”, a trzeci był Paweł Delekta – za plakat „Hierarchiczność Świata”.
Wyróżnienie honorowe przyznane przez Galerię Środowisk Twórczych otrzymał Toshifumi Kawaguchi z Japonii. Muzeum Diecezjalne w Bielsku-Białej swoje wyróżnienie przyznało Kai Kamińskiej za plakat „Nie wymawiaj imienia Pana Boga swego nadaremno”. Wyróżnienie bielskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków otrzymał Janusz Golik za plakat „Dekalog – droga życia”.
– Sztuka sakralna jest dla mnie ważna, podobnie jak sprawy wiary. Cieszę się, że tak wielu artystów podjęło ten temat i mam nadzieję, że będziemy do niego wracać – mówiła Katarzyna Rajska z Wrocławia, autorka jednego z ciekawszych plakatów zakwalifikowanych na wystawę.
Dla zwiedzających
Wystawa jest czynna w Bielskim Centrum Kultury do 15 maja, od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00. Oprowadzenie po wystawie połączone z komentarzem – po wcześniejszym uzgodnieniu z kuratorem wystawy – tel. 517 459 450.
Finisaż wystawy z wykładem ks. dr. Leszka Makówki, dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, odbędzie się 9 maja o 18.00. Wystawie towarzyszy ekspozycja prac z kolekcji Krzysztofa Dydo „Dekalog w plakacie polskim”, przygotowana przez bielskie Muzeum Diecezjalne w gmachu kurii przy ulicy Żeromskiego 5.
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.