20 filmów będzie ubiegać się o Złotą Palmę na rozpoczynającym się w środę 66. Festiwalu Filmowym w Cannes na Lazurowym Wybrzeżu. Wśród nich będzie "Venus in Fur" Romana Polańskiego. Festiwal będzie trwał do 26 maja.
Na specjalnych pokazach publiczność w Cannes obejrzy film "Muhammad Ali's Greatest Fight" Stephena Frearsa, "Stop the Pounding Heart" Roberto Minerviniego, "Seduced and Abandoned" Jamesa Tobacka, "Week End of a Champion" Polańskiego - realizowany w 1972 roku, lecz nigdy szerzej nie prezentowanego dokument, którego bohaterem jest kierowca rajdowy Jackie Stewart.
Na seansie galowym, w tym roku zorganizowanym na cześć Indii, pokazane zostaną "Bombay Talkies" - cztery nowele filmowe w reżyserii Karana Johara, Anuraga Kashyapy, Dibakara Banerjee i Zoyi Akhtar. Film ten, pokazujący, jak kino zmieniło nasze życie, w samych Indiach określany jest jako "oda na cześć indyjskiego kina". W Indiach jego premiera odbyła się 3 maja, w stulecie indyjskiego kina.
Drugim indyjskim filmem zaprezentowanym w Cannes, będzie wybrany na pokaz nocny premierowy thriller "Monsoon Shootout" Amita Kumara, w latach 1970-1994 znanego piosenkarza z tła licznych indyjskich filmów. Na nocnym pokazie przedstawiony będzie także "Bling Detective" Johnnie To.
W ramach głównego konkursu krótkich filmów, organizowanego podczas tegorocznego MFF w Cannes, o Złotą Palmę będzie walczył 15-minutowy firm "Olena" 24-letniej Elżbiety Benkowskiej z Gdańska.
Jest to pierwszy w historii polskiej kinematografii film fabularny nominowany do kategorii krótkich filmów (trwających do 15 minut) na festiwalu w Cannes. Do tej pory, w tej kategorii francuskiej imprezy filmowej polskie filmy także trafiały do konkursu głównego, ale były to animacje i dokumenty.
Film opowiada o parze młodych Ukraińców - Olenie i Dimie - podróżującej do Szwecji przez Polskę. W pociągu kradną im portfel. Złodziej, podczas bójki z Dimą, wyrzuca paszport na tory. Młodzi ludzie muszą go znaleźć, zanim odpłynie prom. Na jaw wychodzi wówczas prawdziwy powód ich podróży.
Film Polki będzie rywalizować z ośmioma krótkimi metrażami: z Belgii, Iranu, Japonii, Korei Pd., Palestyny, Francji (dwa filmy) oraz koprodukcją islandzko-duńską.
Zwycięzcę konkursu krótkich metraży wybierze międzynarodowe jury pod przewodnictwem reżyserki i laureatki Złotej Palmy i Oscara - Jane Campion.
Festiwal w Cannes obsługiwać będzie 4 800 dziennikarzy, w tym 300 ekip telewizyjnych. Słynny czerwony dywan, na którym pokażą się liczy 60 metrów, a budżet festiwalu to 20 mln euro. Porządku strzec będzie 700 policjantów i 344 kamery.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.