"Zemsta" w realiach II wojny światowej

Fredrowska "Zemsta" w realiach niemieckiego oflagu dla jeńców wojennych - to najnowsza propozycja Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Premiera sztuki w adaptacji i reżyserii znanego z niebanalnych pomysłów Pawła Kamzy odbędzie się w najbliższą sobotę.

Sztuka opowiada historię wystawienia "Zemsty" w oflagu, w którym podczas II wojny światowej przebywali polscy oficerowie. Akcja została umiejscowiona w wymyślonym przez reżysera obozie i jest fikcją literacką, jednak nawiązuje do prawdziwych wydarzeń w oflagach, w których przebywali Polacy internowani podczas kampanii wrześniowej w 1939 r.

Polscy oficerowie prowadzili w oflagach aktywne życie kulturalne i społeczne. Rozgrywano zawody sportowe i organizowano teatry dramatyczne. W Oflagu II c Woldenberg (obecny Dobiegniew w Lubuskiem) "Zemstę" wystawiono aż 40 razy. W obozie tym przebywało 7 tys. oficerów.

Czerpiąc z przekazów historycznych, Kamza postanowił stworzyć spektakl o spektaklu. Jak wyjaśnił PAP główne wątki komedii Aleksandra Fredry, z małymi skrótami zostały zachowane, ale fabuła zawiera także dodatkowe sceny ukazujące obozowe życie oficerów i ich przygotowania do wystawienia sztuki Fredry, której prezentacja ma na celu zamaskowanie przygotowywanej ucieczki z obozu.

"W tej sztuce aktorzy odgrywają podwójne role. Z jednej strony wcielają się w polskich oficerów, a za ich pośrednictwem w bohaterów fredrowskiej komedii. Czy plan związany z ucieczką z oflagu powiedzie się dzięki przygotowaniu "Zemsty" - tego nie zdradzę. Zapraszam na premierę do Lubuskiego Teatru" - powiedział PAP Kamza.

Pochodzący z Poznania Paweł Kamza jest reżyserem teatralnym, dramaturgiem, scenografem i fotografikiem. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Studiował także filozofię w Collegium oo. Dominikanów w Krakowie.

Od połowy lat 90. był związany z kilkoma polskimi scenami. W latach 2001-2007 był kierownikiem literackim w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu; współpracował z wrocławskim Teatrem Osobowym, Teatrem Animacji z Poznania, Tesinskim Divadlem w Czeskim Cieszynie i krakowskim Teatrem Łaźnia Nowa.

"Zemsta" będzie drugim spektaklem Kamzy wystawionym na zielonogórskiej scenie. Przed dwoma laty reżyserował sztukę pt. "Łzy Ronaldo", opowiadającą o losach czeczeńskich emigrantów w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama